fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Koncerty w Łazienkach: Z Chopinem na trawie

materiały
W niedzielę w samo południe rozpocznie się w Łazienkach Królewskich 57. już sezon koncertów chopinowskich. Jako pierwszy wystąpi znakomity pianista Karol Radziwonowicz.

Niedzielne koncerty przed pomnikiem Chopina, trwające od maja do września, mają swoją bogatą tradycję. Łazienki zamieniają się wtedy w wielką salę pod gołym niebem, a słuchacze z kraju i zagranicy, bo cudzoziemców przybywa tu wielu, mają szansę obcować z muzyką w niepowtarzalnej scenerii. Występ pod pomnikiem Chopina jest zaszczytem, stąd pojawiają się tam zawsze renomowani artyści.

Sięgając do historii warto dodać, że w 1939 roku, kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, a w 1940 roku pomnik artysty został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach, a na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło Wacława Szymanowskiego. Na dawnym miejscu pomnik Fryderyka Chopina stanął w roku 1958. Już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego kompozytora.

Idea postawienia postumentu zrodziła się w roku 1889, a więc w czterdziestą rocznicę śmierci Chopina. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami i władze rosyjskie skutecznie hamowały tę inicjatywę. Dopiero dziesięć lat później środowisku artystycznemu Warszawy udało się zorganizować konkurs na projekt pomnika. Międzynarodowe jury za najciekawszą uznało nowatorską pracę wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Werdykt ten wywołał liczne sprzeciwy i dyskusje, ale ostatecznie 14 listopada 1926 roku uroczyście odsłonięto pomnik, będący monumentalną wizją natchnionego Chopina siedzącego pod złamaną wierzbą.

W ciągu 56 minionych sezonów koncerty w Łazienkach stały się jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych Warszawy. Publiczność nie zważając na pogodę zasiadała nie tylko na parkowych ławkach. Wielu przynosi ze sobą składane krzesełka, lub koce i zajmuje miejsca na trawnikach. Wiele koncertów przeszło już do anegdoty. Słynna jest np. historia występu Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital mimo, że w dłoń użądliła ją osa.

Od pewnego czasu niedzielne koncerty odbywają się dwukrotnie: o 12.00 oraz 16.00. W tę niedzielę o godz. 16:00 wystąpi 24-letni Łukasz Krupiński, półfinalista ostatniego Konkursu Chopinowskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA