Reklama
Rozwiń

Szef Muzeum Narodowego zwalnia twórcę jego sukcesów

Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego postanowił zwolnić w trybie dyscyplinarnym Antoniego Ziembę, Przewodniczącego Kolegium Kuratorów Muzeum i twórcę jego największych sukcesów. Przeciwko tej decyzji płyną protesty z Polski i z zagranicy z najważniejszych placówek muzealnych świata.

Aktualizacja: 05.07.2019 14:38 Publikacja: 05.07.2019 11:44

Prof. Antoni Ziemba podczas otwarcia Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym, Warszaw

Prof. Antoni Ziemba podczas otwarcia Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym, Warszawa 2013

Foto: YouTube

Do wieczora w piątek (5.07) związki zawodowe mają zaopiniować pismo dyr. Miziołka powiadamiające o zamiarze zwolnienia Antoniego Ziemby w trybie dyscyplinarnym. Jednocześnie dyrektor nie jest zobligowany do wzięcia pod uwagę opinii związków.

Dyr. Miziołek zarzuca Antoniemu Ziembie działanie na szkodę muzeum w związku z wysłaniem przez niego listu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich z prośbą o interwencję w konflikcie powstałym w Muzeum Narodowym.

Tymczasem Antoni Ziemba wystosował list z racji pełnionej funkcji Przewodniczącego Kolegium Kuratorów Muzeum. Stanowisko to zajmuje od 1995 r.

Jak się dowiadujemy, dyrektor Miziołek znalazł się w centrum krytyki najwybitniejszych specjalistów z najważniejszych muzeów na świecie. W liście do niego napisali:

„Przypominamy, że jako wybitny naukowiec – historyk sztuki i muzealnik, prof. Antoni Ziemba jest współautorem największych sukcesów wystawienniczych i naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie w przeciągu ostatnich dziesięcioleci” – czytamy w liście protestacyjnym skierowanym do dyr. Miziołka. – „Nie ma potrzeby wyliczać wszystkich zasług Antoniego Ziemby dla MNW – naocznie świadczą o nich dwie nowe galerie stałe sztuki średniowiecznej i dawnej sztuki europejskiej, tomy nowej serii dwujęzycznego „Rocznika MNW” oraz katalogi najważniejszych wystaw, które spotykały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności: „Caravaggio: Złożenie do grobu”, „Sztuka cenniejsza niż złoto”, „Transalpinum”, „Złoty wiek malarstwa flamandzkiego” i wielu innych.

Swoje zawodowe i naukowe życie prof. Antoni Ziemba poświęcił bez reszty trosce o dobro stołecznego Muzeum Narodowego. Wzywamy do uszanowania jego niepodważalnego dorobku i osiągnięć”.

 Prof. Antoni Ziemba to profesor Instytutu Historii Sztuki UW, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, w latach 2012-2015 członek Rady ds. Muzeów przy MKiDN. Jest wybitnym specjalistą w zakresie późnośredniowiecznej i nowożytnej sztuki europejskiej, autorem wielu ważnych naukowych publikacji,  laureatem nagrody PAN w dziedzinie historii sztuki za książkę „Wspólnota rzeczy… ” ostatniego z trzech tomów „Sztuki Burgundii i Niderlandów w latach 1380-1500”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat