fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Co o programie warto wiedzieć

Osiedle Nowe Jeziorki. W jego ramach w Warszawie powstać ma 2700 mieszkań.
materiały prasowe
Mieszkanie+ rozbudziło nadzieje wszystkich marzących o własnych czterech kątach, którzy dotąd nie mogli liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny. Tym różni się od swoich poprzedników.

– Programy takie jak „Rodzina na swoim" czy „Mieszkanie dla młodych' wzmagały tylko popyt na mieszkania, który i tak na polskim rynku jest ogromny. Wsparcie otrzymywały osoby, które były zdolne do zaciągnięcia kredytu i skorzystania z oferty komercyjnej (państwo dopłacało do rat kredytu – red.) – wskazuje Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. – Mieszkanie+ jest programem propodażowym, będącym jednocześnie ofertą dla osób, które nie mają zdolności kredytowej – podkreśla.

Przy tym programie mowa jest o szeregu działań, które mają wesprzeć rozwój rodzimego mieszkalnictwa. Przede wszystkim jednak rządowa inicjatywa zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia przez lata do ich własności.

Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na zasadach rynkowych na nieruchomościach będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych – z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez spółkę BGK Nieruchomości, której właścicielem został niedawno Polski Fundusz Rozwoju.

Mieszkania wybudowane i w realizacji

Gdzie Mieszkania+ można fizycznie zobaczyć?

Między innymi w Białej Podlaskiej, gdzie powstało 186 mieszkań oddanych do użytku 26 maja tego roku, w trzech lokalizacjach w gminie Jarocin (znajduje się tam w sumie 258 lokali) czy w Kępnie, gdzie niedawno, 4 października odebrano 36 mieszkań.

Budowa Mieszkań+ trwa natomiast w Gdyni (powstać tam mają 172 lokale, które wkrótce zostaną oddane do użytkowania).

W przypadku tej lokalizacji 26 października rozpoczął się nabór ankiet do programu. Zainteresowanie przekroczyło najśmielsze oczekiwania. W pierwszych dwóch tygodniach wpłynęło bowiem ponad 18 tys. wniosków od osób zainteresowanym zmianą miejsca zamieszkania i osiedlenia się przy zbiegu gdyńskich ulic Starochwaszczyńskiej i Puszczyka.

215 mieszkań zakłada z kolei inwestycja w Wałbrzychu. Tutaj lokale zostaną przekazane najemcom w I kwartale przyszłego roku. Budowę 513 lokali zakłada natomiast Mieszkanie+ realizowane w Katowicach. Na I kwartał 2019 roku gotowy do zamieszkania ma być również IV etap inwestycji na terenie gminy Jarocin – to kolejne 108 mieszkań.

Wolą własność

Przyszli najemcy będą mogli podpisać długoterminową umowę najmu instytucjonalnego lub umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polacy są przywiązani do własności – taką opcję wybrali lokatorzy mieszkań w Białej Podlaskiej, na mieszkania w tym modelu zdecydował się samorząd w Kępnie. W Gdyni 14 proc. respondentów było zainteresowanych najmem, pozostałe 86 proc. najmem z dojściem do własności. W Katowicach, które przeprowadzają ankietę, 19 proc. preferuje najem, 81 proc. najem z dojściem do własności – mówi Włodzimierz Stasiak.

Gama przyjętych rozwiązań składających się na Mieszkanie+ jest szeroka i już dziś zamyka się w kilku aktach prawnych. Wciąż jednak prowadzone są prace legislacyjne nad kolejnymi rozwiązaniami.

– W ramach programu Mieszkanie+ podjęto szeroko zakrojone działania zmierzające do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania. Poza przyjętymi już ustawami, zapewniającymi przyspieszenie procedur budowlanych (specustawa) oraz pomocą budżetową dla części inwestorów i najemców („Mieszkanie na start", program dopłat do czynszu), trwają prace mające na celu wzmocnienie rynku pracy w sektorze budownictwa, dalszy rozwój społecznego budownictwa czynszowego i komunalnego, a także zwiększenie finansowania inwestycji mieszkaniowych – wylicza prezes Stasiak.

I przypomina, że został utworzony także „wehikuł inwestycyjny" nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju.

– Aktywami funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz działa na zasadach komercyjnych i inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach – podkreśla wiceprezes BGK Nieruchomości.

– W tej chwili fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 miliardów złotych – podkreśla wiceprezes BGK N.

W ramach cyklu „Rzecz o Mieszkaniu+" w następnych numerach „Nieruchomości" będzie m.in. o tym, jakie kryteria musi spełnić najemca Mieszkania+ i jakich powinien przestrzegać zasad.

- Cykl powstaje we współpracy z BGK Nieruchomości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA