fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania droższe o niemal 30 procent

Emmerson
Średnia cena ofertowa mkw. lokalu w stolicy wynosi 10,3 tys. zł. To o 27 proc. więcej niż w lipcu 2013 roku - podaje serwis Morizon.pl.

Eksperci portalu nieruchomości Morizon.pl przeanalizowali sytuację na warszawskim rynku wtórnym. - W lutym średnia cena, jakiej żądali oferenci wystawiający na sprzedaż mieszkania w stolicy wynosiła już 10,3 tys, zł za metr i była o niemal 12 proc. wyższa niż przed rokiem - podaje Marcin Drogomirecki, ekspert portalu Morizon.pl. - W porównaniu z lipcem 2013 roku, czyli momentem największego spadku cen do jakiego doszło po pęknięciu ostatniej bańki mieszkaniowej - ceny w stolicy wzrosły prawie o 27 proc.

Dodaje, że luty był kolejnym miesiącem wzrostów cen ofertowych mieszkań używanych. - O ile jednak trend wzrostowy trwa już niemal pięć lat, o tyle obecna średnia cena jest tylko o 5 proc. wyższa od rekordu ze szczytowego okresu boomu, czyli od ceny 9,8 tys. zł za metr odnotowanej we wrześniu 2007 roku - podaje Marcin Drogomirecki. - Potem, aż do lipca 2013 ceny spadały.

Jak wynika z analizy ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie średnia cena kawalerki o powierzchni od 20 do 40 mkw. wynosi 365 tys. zł (11,3 tys. złza mkw.). To o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem. - Oferowane na rynku wtórnym lokale dwupokojowe o powierzchni od 40 do 60 mkw. właściciele wyceniają średnio na 536 tys. zł (10,6 tys. zł za metr ) - mówi Marcin Drogomirecki. - W ciągu ostatniego roku ceny takich lokali wzrosły niemal o 13 proc.

682 tys. zł trzeba wygospodarować, myśląc o zakupie mieszkania trzypokojowego od 60 do 80 mkw. Średnia cena mkw. takiego lokum to 9,9 tys. zł. - Mniejsze - o powierzchni od 50 do 60 mkw. - były wyceniane przez oferentów na ok. 540 tys. zł - podaje Marcin Drogomirecki. - Roczny wzrost stawek lokali z segmentu trzypokojowych sięgnął 11,5 proc. Klienci poszukujący w stolicy mieszkania czteropokojowego od 80 do100 mkw. zetkną się z cenami na poziomie aż 900 tys. zł. Średnia cena mkw. używanych lokali z tego segmentu to 10  tys. zł. Warto zauważyć, że blisko dwie trzecie mieszkań oferowanych w Warszawie jest wycenionych na ponad pół miliona złotych. Niższą cenę - do 500 tys. zł - ma 36,1 proc. lokali.

Oprócz mieszkań ze średniej półki znaleźć można oferty zdecydowanie tańsze i takie, których cena mkw. jest nawet ponad czterokrotnie wyższa od warszawskiej średniej. Z analizy ofert dostępnych w serwisie Morizon.pl wynika, że najtańsze lokale to najczęściej (pomijając strychy do adaptacji czy TBS-y) mieszkania o średnich i dużych powierzchniach i/lub lokale wymagające gruntownych remontów, zlokalizowane w gorzej utrzymanych, PRL-owskich blokach oraz mieszkania na peryferiach. - Ceny za takie nieruchomości zaczynają się od ok. 5 tys. zł za metr - podaje Marcin Drogomirecki. - Najdroższe lokale to luksusowe apartamenty w nowoczesnych wieżowcach w centrum (Twarda, Złota), w stylowych, coraz częściej rewitalizowanych kamienicach oraz nowych, kameralnych budynkach wzniesionych w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, głównie w Śródmieściu i na Mokotowie. Ceny największych – mierzących nawet ponad 300 mkw apartamentów sięgają 10 mln zł, a ceny za mkw. przekraczają 40 tys. zł.

Biorąc pod uwagę metraż, największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o powierzchni 41-50 mkw. - Takiego lokalu szuka co piąty klient. Małej kawalerki – do 30 mkw. – szuka co 15. klient, a co 9. zainteresowany jest zakupem lokalu o powierzchni minimum 90 mkw. - mówi ekspert Morizona.

Z danych tego serwisu wynika, że ponad 42 proc. klientów jest zainteresowanych lokalem dwupokojowym. - Drugą pod względem wielkości grupę stanowią klienci poszukujący mieszkań trzypokojowych; lokali z tego segmentu szuka co trzeci klient (34,1 proc.). Kawalerki – na własne potrzeby, dla dzieci lub w celach inwestycyjnych (m.in. na tzw. flippy) – szuka co 10. klient. Tylko 1 na 40 klientów szuka mieszkania z minimum pięcioma pokojami - mówi Marcin Drogomirecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA