fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Lubimy domy, które są nasze

Fotorzepa/
Ośmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że lubi swój dom - wynika z raportu VOX. Nieruchomości najczęściej nie lubią najemcy.

„Czy lubisz swój dom?" - to jedno z pytań, które zadała respondentom polska marka wnętrzarska VOX. - Okazało się, że na nasze odczucia względem czterech kątów wpływa szereg różnych czynników: od aranżacji pomieszczeń, przez stan własności, aż po osoby, które z nami mieszkają - komentują autorzy raportu.

Ośmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że lubi swój dom. Do nieruchomości najmocniej przywiązujemy się wtedy, gdy bez ograniczeń możemy dopasowywać każde pomieszczenie do własnych potrzeb. - Doceniamy je za lokalizację, przestrzeń i przytulność, a przede wszystkim za to, że mieszkają w nich z nami najbliższe osoby - czytamy w raporcie. - Wśród osób, które nie lubią swojego domu, zdecydowaną większość (60,3 proc.) stanowią najemcy. W wynajmowanych mieszkaniach nasz wpływ na aranżację wnętrz czy wyposażenie jest zwykle niewielki.

Tymczasem niemal osiem na dziesięć osób twierdzi, że nie czułoby się dobrze, mieszkając w przestrzeni urządzonej przez kogoś innego. Zdecydowana większość Polaków urządza swoje domy samodzielnie lub z pomocą bliskich. Z pomocy architekta wnętrz korzysta tylko 7 proc.

- Dziś Polacy mają więcej odwagi, a jak wynika z badań, również satysfakcji, stając się autorami swoich wnętrz - komentuje Katarzyna Bryze, zarządzająca działem rozwoju w firmie VOX. - Personalizacja nie jest już wartością dodaną, lecz koniecznością. Przyzwyczailiśmy się, że możemy dopasować do siebie wszystko: od butów, przez samochody, aż po meble.

Tylko co piąty Polak twierdzi, że jego cztery kąty są dokładnie takie, jak chce. 61,1 proc. wciąż chce coś zmienić w swoich domach. - Najczęściej myślimy o zakupie nowych mebli i zmianie układu przestrzennego, a w dalszej kolejności - malowaniu ścian, wymianie podłogi i nowych oknach i drzwiach - podają autorzy raportu.

- Dom żyje razem z nami i podlega naszemu rytmowi życia - tak wyniki badania komentuje cytowany w komunikacie VOX Kuba Piwowar, socjolog z SWPS. - Zmiany wynikają więc nie tylko z naszych praktycznych potrzeb czy normalnego zużycia domu, ale też z chęci dostosowania otaczającej nas rzeczywistości do nas samych. W tym sensie to bardzo naturalny proces.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA