Lubimy domy, które są nasze

Ośmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że lubi swój dom - wynika z raportu VOX. Nieruchomości najczęściej nie lubią najemcy.

Aktualizacja: 10.02.2020 11:39 Publikacja: 10.02.2020 11:18

Foto: ROL

„Czy lubisz swój dom?" - to jedno z pytań, które zadała respondentom polska marka wnętrzarska VOX. - Okazało się, że na nasze odczucia względem czterech kątów wpływa szereg różnych czynników: od aranżacji pomieszczeń, przez stan własności, aż po osoby, które z nami mieszkają - komentują autorzy raportu.

Ośmiu na dziesięciu Polaków przyznaje, że lubi swój dom. Do nieruchomości najmocniej przywiązujemy się wtedy, gdy bez ograniczeń możemy dopasowywać każde pomieszczenie do własnych potrzeb. - Doceniamy je za lokalizację, przestrzeń i przytulność, a przede wszystkim za to, że mieszkają w nich z nami najbliższe osoby - czytamy w raporcie. - Wśród osób, które nie lubią swojego domu, zdecydowaną większość (60,3 proc.) stanowią najemcy. W wynajmowanych mieszkaniach nasz wpływ na aranżację wnętrz czy wyposażenie jest zwykle niewielki.

Tymczasem niemal osiem na dziesięć osób twierdzi, że nie czułoby się dobrze, mieszkając w przestrzeni urządzonej przez kogoś innego. Zdecydowana większość Polaków urządza swoje domy samodzielnie lub z pomocą bliskich. Z pomocy architekta wnętrz korzysta tylko 7 proc.

- Dziś Polacy mają więcej odwagi, a jak wynika z badań, również satysfakcji, stając się autorami swoich wnętrz - komentuje Katarzyna Bryze, zarządzająca działem rozwoju w firmie VOX. - Personalizacja nie jest już wartością dodaną, lecz koniecznością. Przyzwyczailiśmy się, że możemy dopasować do siebie wszystko: od butów, przez samochody, aż po meble.

Tylko co piąty Polak twierdzi, że jego cztery kąty są dokładnie takie, jak chce. 61,1 proc. wciąż chce coś zmienić w swoich domach. - Najczęściej myślimy o zakupie nowych mebli i zmianie układu przestrzennego, a w dalszej kolejności - malowaniu ścian, wymianie podłogi i nowych oknach i drzwiach - podają autorzy raportu.

- Dom żyje razem z nami i podlega naszemu rytmowi życia - tak wyniki badania komentuje cytowany w komunikacie VOX Kuba Piwowar, socjolog z SWPS. - Zmiany wynikają więc nie tylko z naszych praktycznych potrzeb czy normalnego zużycia domu, ale też z chęci dostosowania otaczającej nas rzeczywistości do nas samych. W tym sensie to bardzo naturalny proces.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu