fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Metale szlachetne

Złoto radzi sobie mimo kryzysu. Cena wzrośnie

fot. Agnico-Eagle/lic. CC-Zero
Wikimedia Commons
Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs podwyższył swoje prognozy dla złota. Oczekuje wzrostu cen kruszcu w ciągu roku o około 10 proc. z obecnego poziomu.

Notowania kruszcu od początku roku wzrosły o symboliczne 0,75 proc., a cena wynosi około 1292 USD. 

Amerykański bank przewiduje, że cena osiągnie poziom 1325 USD za uncję w ciągu trzech miesięcy, wobec 1250 USD, które zakładała wcześniejsza prognoza. Za sześć miesięcy uncja złota ma kosztować 1375 USD, wobec 1300 USD zakładanych wcześniej. Natomiast w ujęciu rocznym cena złota ma osiągnąć poziom 1425 USD, co wobec aktualnej ceny stanowi wzrost o około 10 proc.

– W najbliższym czasie złoto będzie wspierane przede wszystkim przez rosnący popyt na aktywa defensywne. To samo dotyczy zakupów banków centralnych, ponieważ rosnące napięcia geopolityczne zachęcają te banki do ponownego wejścia na rynek złota – napisał w nocie do klientów Jeffrey Currie, szef działu badań nad towarami w Goldman Sachs.

Obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego, napięcia na linii Pekin-Waszyngton i niepewność wokół polityki pieniężnej Fedu bujały rynkami przez ostatnie kilka miesięcy. Amerykańska giełda zaliczyła najgorszy grudzień od czasu wielkiego kryzysu. W tym czasie złoto radziło sobie nadzwyczaj dobrze. Od końca listopada notowania wzrosły o ponad 5 proc. Jeszcze lepiej wypadły akcje spółek wydobywających złoto, jak np. Newmont, którego notowania od końca listopada wzrosły o około 8 proc.

– W ostatnich tygodniach nastąpiło gwałtowne pogorszenie nastrojów w związku ze słabymi danymi makroekonomicznymi z grudnia oraz znów pojawiły się obawy o przyszły wzrost, w szczególności ryzyko spowolnienia wzrostu w USA – napisał Currie.

4 stycznia przewodniczący Fedu Jerome Powell powiedział, że Rezerwa Federalna jest w stanie bardzo szybko reagować na zmiany w gospodarce. Słowa te zostały odczytane przez Wall Street jako możliwe złagodzenie polityki podwyższania stóp procentowych. – To może być czas na wzrost cen złota – uważa Currie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA