fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Tajwan: Rekordowa liczba zakażeń hantawirusem

stock.adobe.com
Mieszkanka powiatu Pingtung na Tajwanie, ugryziona przez szczura w ubiegłym miesiącu jest ósmą osobą zakażoną hantawirusem na wyspie w tym roku. To największa liczba przypadków zakażeń hantawirusem w ciągu roku od 2001 r., gdy zaczęto rejestrować takie zakażenia.

Tajwańskie Centrum Epidemiczne (CECC) podało, że ósmy przypadek zakażenia hantawirusem dotyczy kobiety w wieku ok. 50 lat, która w ostatnim czasie nie opuszczała wyspy, nie podróżowała też zbyt często po samym Tajwanie. W jej domu zalęgły się jednak szczury - a jeden z nich ugryzł ją 17 sierpnia.

Po ugryzieniu przez szczura u kobiety zaczęły pojawiać się objawy choroby - gorączka, ból głowy, bóle mięśniowe, ból w oczodole i inne symptomy choroby.

Kiedy jej stan - mimo podjęcia leczenia w szpitalu - nie poprawiał się, poddano ją serii testów, które miały wykazać na co choruje.

Jeden z tych testów wykazał, że została zakażona hantawirusem, który wywołał u niej gorączkę krwotoczną.

Kobieta została już wypisana ze szpitala. U członków jej rodziny nie pojawiły się żadne objawy choroby, którą przeszła.

Do 7 września na Tajwanie wykryto w 2020 roku osiem przypadków zakażenia hantawirusem, znacznie więcej niż w ostatnich czterech latach (2016 - 3, 2017 - 0, 2018 - 1, 2019 - 1).

Od 2010 roku na wyspie wykryto 22 przypadki zakażenia hantawirusem. 81,1 proc. z nich dotyczyło osób mających więcej niż 40 lat.

Hantawirus może przechodzić ze zwierząt na ludzi. Do zakażenia dochodzi nie tylko w wyniku ugryzienia, ale również w wyniku wchłonięcia cząstek wirusa drogą powietrzną.

Okres inkubacji wirusa w organizmie wynosi od kilku dni do nawet dwóch miesięcy.

Najczęściej do zakażeń dochodzi w wyniku kontaktów ze szczurami.

Objawy zakażenia to utrzymująca się gorączka, słabość, ból pleców, ból głowy, ból w podbrzuszu, utrata apetytu, wymioty. Po pewnym czasie do objawów mogą dochodzić krwotoki.

Źródło: taiwannews.com.tw
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA