Technologia 5G, podobnie jak wszystkie inne technologie komunikowania, wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne, którego wiele rodzajów używamy w codziennym życiu, chociażby patrząc na siebie nawzajem – uspokaja prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematoonkolog, który przed laty badał w USA wpływ promieniowania mikrofalowego na organizm myszy. Jak dodaje, kiedy ta technologia wchodziła do użytku, również podejrzewano ją o zabójcze właściwości. Okazuje się jednak, że np. jedzenie podgrzewane w kuchence mikrofalowej, jest całkowicie bezpieczne.

Właściwości mutagenne, które mogą powodować raka, ma promieniowanie jonizujące, a promieniowanie 5G do takich nie należy – uspokaja prof. Wiesław Jędrzejczak.

Są za to powody, by bać się smogu. Jak przyznaje dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), ze smogiem związanych jest nawet 40 tys. zgonów rocznie, a Polska należy do najbardziej zasmogowanych krajów w Europie.

Od wielu lat jesteśmy liderem na mapie Europy jeśli chodzi o poziom zanieczyszczeń, głównie tzw. PM-ami, czyli cząsteczkami stałymi, które są emitowane w wyniku spalania węgla, ale również innych paliw stałych i emitowane z 4 mln kominów do atmosfery, którą oddychamy. To również benzopiren czy węglowodory aromatyczne, gdzie jesteśmy liderem od lat. Poziom przekroczeń benzopiren czy węglowodorów aromatycznych jest nawet osiemnastokrotny. Dlatego nie należy lekceważyć zagrożenia smogiem – mówił dr Dąbrowiecki.