fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Wielka Brytania: Szczepienie chłopców pomoże w walce z rakiem

stock.adobe.com
Chłopcy w Wielkiej Brytanii będą otrzymywać od września - za zgodą rodziców - szczepionki przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Celem masowych szczepień przeciwko HPV jest walka z rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami - informuje Sky News.

Lekarze wierzą, że szczepionka, podawana dotychczas tylko dziewczętom, pomoże w walce nie tylko z rakiem szyjki macicy, ale też z kilkoma innymi rodzajami nowotworów.

Wirus HPV jest częstą przyczyną zachorowań m.in. na nowotwory odbytu, gardła i głowy.

Od początku roku szkolnego 2019/2020 chłopcy w wieku 12-13 lat będą otrzymywać szczepionkę przeciw HPV za zgodą rodziców.

Szacunki wskazują, że podawanie chłopcom i dziewczętom tej szczepionki zapobiegnie 64 tys. zachorowaniom na raka szyjki macicy i niemal 50 tys. zachorowaniom na inne nowotwory do 2058 roku.

Władze Wielkiej Brytanii podkreślają, że dawanie szczepionek chłopcom chroni dziewczynki przed wirusem HPV, który przenoszony jest drogą płciową.

Odsetek dziewcząt, które otrzymały dwie dawki szczepienia przeciwko HPV w sezonie szczepień 2017/2018 wyniósł w Wielkiej Brytanii 83,8 proc.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA