fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Inspektor sanitarny: Nie grozi nam żadna epidemia odry

adobestock
- Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jako populacja jesteśmy w Polsce bezpieczni - oceniła Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, komentując doniesienia o kolejnych przypadkach odry wykrytych w Polsce.

- W całym regionie europejskim odnotowano do września tego roku aż 52 tys. przypadków: w Rumunii – 5100, w Serbii – blisko 6000, a w Niemczech, Francji czy Włoszech – ok. 3000 przypadków odry. Są to liczby zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj - skomentowała w rozmowie z Radiem Maryja Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Jeszcze do niedawna region europejski był bliski radykacji odry, czyli zdecydowanego wyeliminowania tego wirusa ze środowiska. Obecnie w niektórych krajach sytuacja zdecydowanie wymknęła się spod kontroli - oceniła Kucharska, dodając, że w Polsce "nie możemy mówić, że wymknęła się spod kontroli i się nie wymknie".

- Odsetek osób, które są zaszczepione sięga ok. 95 proc., czyli granicznej wartości określonej przez Światową Organizację Zdrowia jako poziom bezpieczeństwa populacyjnego. Jeśli spadnie nam poziom zaszczepialności i nadal będzie rosła liczba osób, które będą odmawiały szczepienia ochronnego swoim dzieciom, to możemy przekroczyć ten próg i wtedy, jako populacja, możemy narażać się na istotne ryzyko zachorowań epidemicznych. Powody do obaw mają jedynie te osoby, które z jakiegoś powodu się nie zaszczepiły - zapewniła Izabela Kucharska.

Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wirus dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a objawy pojawiają się po 9-11 dniach. To złe samopoczucie, katar, wysoka gorączka, łzawienie, światłowstręt i suchy kaszel. Powikłania mogą być bardzo groźne, od zapalenia ucha środkowego przez zapalenie płuc po zapalenie mięśnia sercowego.

Do 31 października odnotowanych zostało łącznie 144 przypadki zachorowań na odrę.

Źródło: rp.pl/ Radio Maryja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA