fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Już 17 zgłoszeń zachorowań na odrę na Mazowszu

Adobe Stock
Od 31 października na Mazowszu zanotowano 17 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Zgłoszono je w powiecie pruszkowskim i w Warszawie.

W powiecie pruszkowskim potwierdzono 9 przypadków zachorowań. Kolejnych 7 czeka na potwierdzenie. W Warszawie zanotowano dwa przypadki zachorowania. Jeden to roczne dziecko z Pruszkowa, które przebywa na oddziale obserwacyjno-zakaźnym szpitala przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Nie było szczepione na odrę.

Drugi zgłoszony na terenie Warszawy przypadek to 36-letni mężczyzna, obywatel Ukrainy, który jeszcze przed rozpoznaniem u niego odry przebywał w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej, a następnie został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Wolskiej. Osoby mające bezpośredni kontakt z chorym zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

Oba szpitale, w których są chorzy na odrę, sprowadziły szczepionki MMR dla personelu, który miał z nimi kontakt.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował, że jest przygotowany do zorganizowania szczepień ochronnych dla obywateli ukraińskich, którzy mieli kontakt z chorym pacjentem i nie byli szczepieni przeciw odrze.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zabezpieczyła także 2 000 szczepionek MMR - jak napisano w komunikacie - "na potrzeby wygaszenia ognisk zachorowań". Profilaktyczne szczepienia, mające służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się odry na Mazowszu, są prowadzone w wyznaczonych przychodniach w Pruszkowie i Warszawie oraz w szpitalu Św. Anny w Piasecznie w gabinecie zabiegowym.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną do przychodni zgłaszają się osoby, głównie rodzice z dziećmi, w celu wykonania szczepienia MMR, które nie zostało wykonane w terminach obowiązujących w kalendarzu szczepień.

Źródło: Polskie Radio/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA