fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna

123RF
Przeciwnicy szczepień nie mają racji. Kolejne badania obalają fałszywe doniesienia autoszczepionkowców.

Polska jest w europejskiej, niechlubnej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) może w znacznym stopniu zapobiec nowotworom wywołanym przez wirus. Jest to drugi, co do częstotliwości występowania nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce.

Najważniejszym czynnikiem powodującym raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennymi typami wirusa  HPV. Z większością infekcji organizm radzi sobie sam jednak u niektórych zakażonych dochodzi do powstania nowotworu.

Najskuteczniejsze w profilaktyce raka szyjki macicy są metody pierwszej fazy, czyli niedopuszczające do zakażenia. Do metod profilaktyki pierwotnej (pierwszej fazy) zaliczamy abstynencję płciową – metodę skuteczną, lecz nieprzyjemną, a przez to unikaną, stosowanie prezerwatyw podobnie jak zmniejszenie liczby partnerów seksualnych, ogranicza ryzyko zakażenia, ale nie likwiduje go całkowicie. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu onkogennymi typami HPV, przy prowadzeniu normalnego trybu życia seksualnego są szczepienia.

Przeciwnicy szczepień przekonują, że iniekcja może wywoływać poważne działania niepożądane, wywołać choroby przewlekłe, uruchomić regres u dzieci z autyzmem, albo w ogóle wywołać autyzm – żadne badania tego nie potwierdzają. Jednak, ponieważ hipoteza została postawiona lekarze kontynuują badania w tej dziedzinie.

Programy szczepień przeciwko HPV skierowany są do dziewcząt w wieku od 9 do 12 lat. Ponieważ posiadamy większość dowodów bezpieczeństwa dla tej grupy wiekowej, postanowiono sprawdzić jak szczepionka działa na kobiety dorosłe.

Badania przeprowadzone przez Journal of Internal Medicine objęły ponad 3 miliony duńskich i szwedzkich dorosłych kobiet, którym podano szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - to największa grupa, na jakiej dotychczas przeprowadzono analizy tej szczepionki. Obserwacje były prowadzone przeciwko 44 chorobom przewlekłym. Podobnie jak w przypadku dziewczynek, naukowcy nie potwierdzili związku szczepienia z żadną z badanych chorób.

Autorzy odnotowali jedynie większą ilość przypadków występowania celiakii – choroby autoimmunologicznej związaną z nietolerancją glutenu. Ponieważ wzrost był odnotowany jedynie w Danii, wyniki mogą być zafałszowane przez brak wcześniejszych badań przesiewowych w kierunku celiakii u osób dorosłych na terenie tego kraju. Nie stwierdzono żadnych innych poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa szczepionych pacjentów.

Badania te powinny w znacznym stopniu rozwiać obawy przeciwników szczepień przeciw HPV także w Polsce i stanowczo zwiększyć ilość pacjentów poddających się szczepieniom. Należy pamiętać, że wirus zagraża również mężczyznom i może wywołać raka prącia i odbytnicy. Nie powinnyśmy lekceważyć tego zagrożenia. Trzeba pamiętać, że to właśnie mężczyźni przyczyniają się do roznoszenia wirusów wśród kobiet. Wynika z tego, że szczepiący się chłopcy chronią nie tylko siebie, ale także swoje przyszłe partnerki

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA