fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

"NYT" o sporze Polski z UE: Rząd gryzie rękę karmiącą kraj

stock.adobe.com
"Trudno zrozumieć, że Polska prowadzi pewnego rodzaju wojnę z Unią Europejską. W ostatnich miesiącach nacjonalistyczny rząd gryzł rękę, która karmi kraj co najmniej kilka razy" - czytamy w artykule wydrukowanym na pierwszej stronie piątkowego "New York Times".

"New York Times" na przykładzie Śniadowa - gminy w województwie podlaskim - opisuje jak wiele inwestycji w Polsce zrealizowano za pieniądze z UE. W Śniadowie, jak czytamy, z pieniędzy unijnych sfinansowano budowę gimnazjum, budowę dróg, kanalizacji i systemu uzdatniania wody. "NYT" wspomina też o dopłatach dla polskich rolników.

Następnie dziennik pisze o "pewnym rodzaju wojny" jaki rząd PiS prowadzi z UE. "UE oskarżyła Polskę o to, że stanowi zagrożenie dla wartości demokratycznych, podważa rządy prawa i umieszcza w sądach osoby lojalne wobec władzy".

"Zachodni przywódcy krytykują rządzącą Polską partię za wypychanie wszystkich krytycznych głosów z mediów państwowych i ograniczanie wolności słowa". W tym kontekście dziennik wymienia znowelizowaną właśnie ustawę o IPN.

Następnie dziennik pisze o Europie Wschodniej (tak w oryginale) jako o "inkubatorze modelu demokracji nieliberalnej" - i przypomina o Węgrzech, które "położyły pod nią fundament".

"Ale to Polska - tak duża, tak bogata, tak militarnie silna i tak ważna geostrategicznie zdecyduje o tym czy UE zdoła zintegrować byłe kraje bloku sowieckiego" - czytamy w "NYT".

Dziennik zauważa, że konflikt między Zachodem a nowymi krajami UE jest najpoważniejszym zagrożeniem dla spójności i przetrwania UE. "To nie jest zwykłe starcie, ale wieloaspektowy spór o tożsamość, historię, religię, wartości i interpretację terminów 'demokracja' i 'solidarność'" - czytamy.

 

Źródło: The New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA