Media i internet

Są plany zmian w opłatach za media

Fotorzepa/Mateusz Pawlak
Projekt zmian w przepisach dotyczących pobierania abonamentu radiowo-telewizyjnego powstanie w dwa lub trzy najbliższe tygodnie.

Tak zapowiedział we wtorek Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Nie podał konkretów nowych rozwiązań, nadmieniając tylko, że ma on „wreszcie umożliwić sensowne, cywilizowane funkcjonowanie telewizji i radia, umożliwić wreszcie w Polsce ściąganie abonamentu".

Planowany projekt ma dotyczyć zmian w obecnie obowiązujących zasadach dotyczących abonamentu radiowo-telewizyjnego. – Inną kwestią są ewentualne prace nad zmianą tych form finansowania mediów publicznych, bo to wymaga zgody Komisji Europejskiej – powiedział Gliński.

Jednocześnie, jak podał portal Money.pl, w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwają prace nad nowym projektem opłaty audiowizualnej, która miałaby wynosić miesięcznie 6,33 zł. Money.pl oszacowało, że przy takim rozwiązaniu media publiczne dostawałyby rocznie do podziału 2,7 mld zł (przy starym systemie abonamentowym według prognoz KRRiT ma się udać w tym roku zebrać 635 mln zł abonamentu).

O tym, że trwają prace nad nową ustawą abonamentową, mówił też w mediach Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych i poseł PiS. Według jego słów największym problemem jest forma ściągania nowej opłaty na media publiczne.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL