fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Załamanie dostaw Boeinga. Airbus na tym zyskuje

AFP
Boeing wydał w sierpniu klientom zaledwie 18 samolotów, o 72 proc. mniej niż rok wcześniej, bo obowiązuje uziemienie MAXów.

Od początku roku Amerykanie zmniejszyli dostawy o ponad 40 proc. do 276 sztuk z 481 w 2018 r., zostając wyraźnie za Airbusem, który w ciągu 8 miesięcy przekazał 500 samolotów, w tym 207 A320neo rywalizujących z MAXami.

Najbardziej popularne B737 MAX zostały uziemione na świecie w marcu, amerykańskie linie lotnicze usunęły je ze swych rozkładów do grudnia albo do początku 2020 r. Boeing nadal oczekuje, że urząd lotnictwa FAA zezwoli koło października na ponowną eksploatację tych samolotów, więc mógłby w tym roku nawiązać jeszcze rywalizację z Airbusem — stwierdził Reuter.

Po 8 miesiącach zamówienia netto Boeinga zmalały o 85 sztuk, a Airbus zwiększyły się o 95.

Producent przeprowadzi w najbliższych tygodniach kompleksową ocenę przyczyn tego incydentu, ale nie spodziewa się, by miał on istotny wpływ na rozwiązania projektowe samolotu czy na generalny harmonogram testów.

Do incydentu doszło w końcowych minutach sprawdzania samolotu, zginania skrzydeł znacznie powyżej wahań występujących podczas normalnej eksploatacji — podał koncern. Według relacji prasowych, testu nie przeszła klapa ładowni, która jak podał „Seattle Times" eksplodowała na zewnątrz pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA