fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Boeing kupi ukraińskie silniki rakietowe

materiały prasowe
Amerykański gigant lotniczy będzie kupował silniki rakietowe oraz wyrzutnie rakiet produkowane przez dwa zakłady na Ukrainie.

Takie porozumienie zostało osiągnięte w Waszyngtonie, podała agencja Unian. Według Lubomira Sabodasza szefa Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (PAKU), jednym z warunków Boeing, jest brak współpracy producentów zamawianych części z krajami objętymi amerykańskimi sankcjami (czyli z Rosją - red).

Obecnie Amerykanie kupują rosyjskie silniki rakietowe i chcą to zmienić. Ukraińskie zakłady Jużnoje będą dostarczać silniki i wyrzutnie do rakiet Zenit i Antares. Memorandum o współpracy Boeing i PAKU zostanie podpisane do końca października w czasie wizyty delegacji NASA na Ukrainie.

- Boeing widzi w nas partnera. Koncern interesuje się kontynuowaniem współpracy z Ukrainą w kierunku tzw. „Morskiego startu". A także projektu, który zaproponowaliśmy, a mianowicie stworzenia nowego satelity, który pomoże Ukrainie wykonać zadania w zakresie telekomunikacji - stwierdził Sabodasz.

W tym roku na międzynarodowe wody wypłynął też koncern ukraiński Antonow. Razem z Arabią Saudyjską zbuduje nowy wielofunkcyjny samolot An-132. Pierwszy egzemplarz doświadczalny ma być gotowy do końca przyszłego roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA