fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Lotnisko w Radomiu chce się rozbudować

Bloomberg
Spółka Port Lotniczy Radom planuje nowe inwestycje na radomskim lotnisku, m.in. wydłużenie pasa startowego i budowę systemu precyzyjnego lądowania ILS.

Z informacji uzyskanych przez Radio Zet wynika, że środki na rozbudowę mogą pochodzić z budżetu miasta. Specjalna sesja rady miasta, na której ma zostać omówiona ta kwestia, została zaplanowana na styczeń. Równolegle prowadzone są poszukiwania inwestora strategicznego skłonnego do zainwestowania w lotnisko.

Odpowiednie wnioski, w ramach tzw. specustawy lotniczej, trafiły już do wojewody mazowieckiego. Jeden z wniosków jak tłumaczy – rzecznik Portu Lotniczego Radom (PLR) Kajetan Orzeł, związany jest z planami rozbudowy lotniska; m.in. chodzi o wydłużenie drogi startowej, budowę oświetlenia nawigacyjnego, systemu precyzyjnego lądowania ILS. Planowana jest również przebudowa istniejącego pasa startowego, który do końca 2017 r. musi być dostosowany do wymogów unijnych. Drugi wniosek złożony przez PLR dotyczy sieci uzbrojenia terenu wokół lotniska.

Do połowy lutego służby wojewody mazowieckiego mają sprawdzić złożone przez PLR dokumenty pod kątem formalnym. „Jeśli wniosek będzie kompletny, zostanie wszczęte postępowanie sprawdzające, które zakończy się wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji" – podało biuro prasowe wojewody mazowieckiego.

Wojewoda - zgodnie z tzw. specustawą lotniskową, która upraszcza procedury związane z pozyskaniem gruntów pod inwestycje lotniskowe, ma trzy miesiące na wydanie decyzji o zezwoleniu na budowę.

Według wstępnych szacunków rozbudowa lotniska miałaby kosztować ok. 100 mln zł.

Kajetan Orzeł w wypowiedzi dla tvn24bis.pl poinformował, że władze lotniska poszukują źródeł inwestowania, na razie jak zaznaczył port musi uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwestycji. Dagmara Gac z biura prasowego prezydenta Radomia poinformowała tvn, że plan spółki zakłada również pozyskanie inwestora strategicznego, który przystąpiłby do niej jako jej akcjonariusz. - Jego zadaniem byłoby dokończenie infrastruktury, czyli rozbudowy lotniska. Poszukiwania inwestora cały czas trwają - podkreśliła.

Na początku grudnia ubiegłego roku o przyszłości portu dyskutowali radni, ale nie było wiążących wniosków. Zapowiedziano jedynie, że gmina Radom będzie walczyła o pieniądze dla lotniska z budżetu państwa.

Obecnie z radomskiego lotniska trzy razy w tygodniu odbywają się loty pasażerskie do Pragi. Nadal – jak podkreśla rzecznik – prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami, w celu uruchomienia dodatkowych połączeń lotniczych w sezonie wiosenno-letnim.

Zdaniem władz portu lotnisko ma duże możliwości. W tym roku ma ono obsłużyć  60 tysięcy pasażerów.

Lotnisko działa od maja 2014 r. W sumie kosztowało 100 mln zł. Zatrudnia dziś 130 osób.

tvn24bis, radio zet

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA