fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Ryanair porozumiał się z Hiszpanami

Bloomberg
Hiszpańskie związki zawodowe pracowników pokładowych i Ryanair doszły do porozumienia w sprawie umów o pracę, związki anulowały zapowiadane strajki na czwartek i niedzielę

"Sądzimy, że jest to ważny rezultat, który zawiera gwarancję stabilizacji zatrudnienia i poprawia warunki pracy równolegle do zasadniczego postulatu: stosowania prawa hiszpańskiego" - oświadczyły SITCPLA i USO.

"Jesteśmy przekonani, że wkrótce wszyscy pracownicy Ryanaira w Hiszpanii będą w pełni korzystać ze swych praw jako obywatele Unii Europejskiej" - dodano w komunikacie.

Wpadka Ryanaira w Holandii

Władze Holandii odmówiły irlandzkiemu przewoźnikowi prawa zwalniania z pracy pilotów i pracowników pokładowych, którzy odmówili przeprowadzki z kraju po kwestionowanej likwidacji bazy.

W grudniu Ryanair ogłosił, że zwolni 16 pilotów i 15 stewardess/stewardów, którzy nie zgodzili się na przeniesienie do innego kraju po decyzji linii o likwidacji bazy w Eindhoven.

Zgodnie z holenderskim prawem, firmy, które zamierzają zwalniać pracowników muszą uzyskać zgodę rządowego urzędu opieki społecznej UWV, który potwierdzi, że spełniają w ten sposób przepisy pracownicze i mają podstawy do zwolnień.

Rzecznik związku zawodowego FNV, Leen a van der List poinformował, że ten urząd odrzucił plan zwolnienia holenderskich pracowników, bo przewoźnik nie wynegocjował planu odpraw. Rzecznik UWV potwierdził odmowę bez ujawniania szczegółów.

- Ryanair będzie musiał rozmawiać z nami. Przekonać nas, że zamknięcie tej bazy jest absolutnie konieczne - dodał związkowiec.

W listopadzie holenderski sąd orzekł, że przewoźnik naruszył swe uprawienia jako pracodawca każąc załogom przenosić się zagranicę i uznał, że zamknięcie Eindhoven wygląda na odwet za strajki w Europie, do których holenderscy piloci przyłączyli się w ubiegłym roku. Po werdykcie sądu Ryanair stwierdził, że załogi maja nadal wybór: przeniesienie do innej bazy, do innego kraju z niższymi zarobkami albo zwolnienie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA