fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Uparty sędzia blokuje spółkę Embraera i Boeinga

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Sędzia federalny z Sao Paulo zawiesił trzeci raz od początku grudnia procedurę tworzenia spółki Embraera i Boeinga.

Sędzia Victorio Giuzio Neto wydał nakaz zawieszenia zgromadzenia akcjonariuszy Embraera przewidzianego na 26 lutego, a na którym mieli przegłosować warunki ustalone przez obie firmy lotnicze. Obecna decyzja, podobnie jak dwie poprzednie, zostanie zaskarżona w sądzie wyższej instancji. 

Embraer oświadczył, że podejmie wszelkie dostępne działania dla utrzymania ustalonej daty zgromadzenia akcjonariuszy.

Sędzia uzasadnił swą decyzję na pozew złożony przez jeden ze związków zawodowych przeciw Embraerowi, że dopóki wszelkie zarzucane niezgodności z prawem w procedurze negocjowania tej spółki nie zostaną ocenione, należy zawiesić zgromadzenie akcjonariuszy — podał Reuter.

Związek reprezentujący pracowników Embraera zarzucił w pozwie dyrekcji firmy lotniczej, że nie przestrzegała brazylijskich przepisów dotyczących spółek giełdowych, zwłaszcza odnoszącego się do decyzji, jakie powinni podejmować udziałowcy, a nie tylko sama dyrekcja firmy. Brazylijski rząd mający w Embraerze tzw. złotą akcję zaaprobował już umowę o spółce.

Obie firmy ustaliły, że Embraer sprzeda Boeingowi 80 proc. swego działu samolotów cywilnych za 4,2 mld dolarów, a Amerykanie przejmą pełną kontrolę nad spółką.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA