fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Czy Alitalia płaci odsetki od kredytu?

Bloomberg
Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager zapytała władze Włoch, czy Alitalia płaci odsetki od kredytu pomostowego 900 mln euro przyznanego jej w ubiegłym roku na utrzymanie działalności.

Narodowy przewoźnik został objęty zarządem komisarycznym i od tamtej pory władze szukają chętnego do kupienia go. Nowy rząd chciałby, by pozostał pod włoską kontrolą.


Komisja Europejska uruchomiła w kwietniu postępowanie wyjaśniające, aby sprawdzić, czy pożyczka jest zgodna z unijnymi przepisami o pomocy publicznej, aby nie dawała firmom przewagi konkurencyjnej.

Vestager zapytana o tę pomoc przez jednego eurodeputowanego stwierdziła, że stara się o więcej informacji w tej sprawie. „Władze włoskie poproszono o udzielenie wyjaśnień w kilku kwestiach, także w tej, czy są płacone odsetki od państwowej pożyczki 900 mln euro” — odpowiedziała na piśmie. „Gdy państwo jest wierzycielem i umarza albo nie występuje o odsetki należne mu od pożyczki, to może to oznaczać pomoc publiczną, bo skrupulatny wierzyciel gospodarki rynkowej tak nie postępuje”- dodała.

Alitalia będzie musiała zwrócić te pieniądze, jeśli okaże się, że była to bezprawna pomoc publiczna.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA