Lotnictwo

Czy Alitalia płaci odsetki od kredytu?

Bloomberg
Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager zapytała władze Włoch, czy Alitalia płaci odsetki od kredytu pomostowego 900 mln euro przyznanego jej w ubiegłym roku na utrzymanie działalności.

Narodowy przewoźnik został objęty zarządem komisarycznym i od tamtej pory władze szukają chętnego do kupienia go. Nowy rząd chciałby, by pozostał pod włoską kontrolą.


Komisja Europejska uruchomiła w kwietniu postępowanie wyjaśniające, aby sprawdzić, czy pożyczka jest zgodna z unijnymi przepisami o pomocy publicznej, aby nie dawała firmom przewagi konkurencyjnej.

Vestager zapytana o tę pomoc przez jednego eurodeputowanego stwierdziła, że stara się o więcej informacji w tej sprawie. „Władze włoskie poproszono o udzielenie wyjaśnień w kilku kwestiach, także w tej, czy są płacone odsetki od państwowej pożyczki 900 mln euro” — odpowiedziała na piśmie. „Gdy państwo jest wierzycielem i umarza albo nie występuje o odsetki należne mu od pożyczki, to może to oznaczać pomoc publiczną, bo skrupulatny wierzyciel gospodarki rynkowej tak nie postępuje”- dodała.

Alitalia będzie musiała zwrócić te pieniądze, jeśli okaże się, że była to bezprawna pomoc publiczna.

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL