fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Festiwal Conrada w sieci

materiały prasowe
Dziś startuje Festiwal Conrada, jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń literackich w Polsce. Zwykle odbywa się w Krakowie, tegoroczna 12 edycja z powodu pandemii będzie wirtualna.

- Nie składamy broni. Uważamy, że literatura to przestrzeń, która nam wszystkim daje odporność, nie tylko na tę trudną, pandemiczną sytuację, ale na wszystkie trudy, których doświadczamy w życiu  - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Trwający przez tydzień festiwal obejmuje blisko 70 wydarzeń: spotkania z pisarzami, dyskusje, pokazy filmowe. 

Hasło  przewodnie tegorocznego Festiwalu Conrad brzmi: „Widzialne i niewidzialne”. Pisarze i pisarki z całego świata będą mówić o różnych jego aspektach. - Z jednymi będziemy rozmawiać o prywatnym doświadczeniu (utracie, pamięci, traumie, obsesji), z drugimi o sprawach społecznych (funkcji literatury we współczesnym świecie, niewidzialnych częściach Europy Środkowej i Wschodniej, relacji – kulturowej i politycznej – między Wschodem a Zachodem)  - zapowiada Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu.

Amerykańska pisarka Sigrid Nunez, nagrodzoną National Book Award opowie o swojej bestsellerowej powieści „Przyjaciel”. Etgar Keret, izraelsko-polski pisarz, nazywany mistrzem krótkiej formy, podzieli się refleksją na temat ucieczki w świat literatury. Paradoksami wolności podzieli się Matei Vişniec, rumuńsko-francuski dramaturg i pisarz, autor m.in. głośnej sztuki „Historia komunizmu opowiedziana umysłowo chorym”. Wiktor Jerofiejew opowie o Rosji. Karl-Markus Gauß, zabierze czytelników na Bałkany i do byłej monarchii austro-węgierskiej. Belgijską feministką i filozofką Chantal poruszy problem populizmu, który w XXI wieku rozplenił się wszędzie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Wśród gości jest też czeska pisarka Bianka Bellova, Irlandczyk Kevin Barry, autor m.in. „Nocnego promu do Tangeru” – książki, która znalazła się na liście nominacji do Nagrody Bookera 2019 , norweski prozaik Roy Jacobsen, autor powieści „Niewidzialni”  i islandzka powieściopisarka Sigridur Hagalin Bjornsdottir, autorka „Wyspy”.

Mocną reprezentacje ma też polska literatura. Czytelnicy będą mieli możliwość spotkania  z Zytą Rudzką, pisarką i scenarzystką, która przed rokiem otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za książkę „Krótka wymiana ognia”. Z Markiem Bieńczykiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów „Książka twarzy”. Z Mikołajem Łozińskim, którego ostatnia powieść „Stramer” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Nike.  Z Magdaleną Tulli - laureatką literackiej Nike za powieść „Włoskie szpilki”, czy Małgorzatą Rejmer, autorką m.in. nagrodzonej Paszportem „Polityki” książki „Błoto słodsze niż miód”. I ze Szczepanem Twardochem.

25 października, w ostatnim dniu festiwalu poznamy laureatkę  Nagrody Conrada za najlepszy debiut 2019 roku w dziedzinie prozy. Do tegorocznej nagrody zostały nominowane Dorota Brauntsch za „Domy bezdomne” , Joanna Gierak-Onoszko za 27 śmierci Toby’ego Obeda”, Barbara Klicka za” 27 śmierci Toby’ego Obeda”, Dorota Kotas za „Pustostany” i Urszula Zajączkowska za „Patyki, badyle” – debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019.

Program festiwalu

Transmisje na YouTube KBF

Więcej znaleźć można TUTAJ 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA