fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Dodatki dla lekarzy: Sejm nie przyjął senackiej uchwały ws. ustawy covidowej

Sejm RP
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Podczas sobotniego posiedzenia Sejm opowiedział się za dodatkami jedynie dla medyków, których do pracy z pacejentami z koronawirusem skierował bezpośrednio wojewoda. Tym samym odrzucił piątkową uchwałę Senatu o odrzuceniu przepisów tzw. ustawy covidowej.

Za odrzuceniem weta Senatu głosowało 231 posłów. Przepisy ustawy stanowią o tym, że jedynie medycy bezpośrednio skierowani do pracy przy pacjentach z koronawirusem otrzymają specjalne dodatki do pensji.

Wcześniej senatorowie nie zgodzili się między innymi na to, żeby dodatki za opiekę nad pacjentami z COVID-19 były wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym bezpośrednio do takiej pracy w drodze decyzji administracyjnej wojewody.

Pieniądze mieli otrzymywać wszyscy lekarze walczący z koronawirusem na pierwszej linii frontu, a nie tylko – jak pierwotnie proponowano – skierowani przez wojewodę. Tak właśnie rozszerzył to uprawnienie Senat, a Sejm zaakceptował jego poprawki 28 października. Jak się potem okazało, posłowie PiS uznali, że zrobili to przez pomyłkę, a wprowadzenie ustawy w takim kształcie zaszkodziłoby finansom publicznym.

Następnie 28 października Sejm uchwalił ustawę, która ma naprawić rzekomy błąd jej pierwszej wersji, do której w piątek odniósł się Senat.

Ustawa covidowa wprowadza ponad to liczne sankcje za nieprzestrzeganie zakazów stanu epidemii oraz uprawnień dla władz.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA