fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Nie żyje Bibi Andersson, aktorka Bergmana

Bibi Anderssonw filmie "Persona" Ingmara Bergmana,
materiały prasowe
W wieku 83 lat zmarła Bibi Andersson, szwedzka aktorka, znana z filmów Ingmara Bergmana.

Urodzona w 1935 roku Andersson (właściwie Berit Elisabeth Andersson) debiutowała już w wieku 16  lat - zagrała w reklamie mydła nakręconej przez Ingmara Bergmana.

W późniejszych latach zagrała w wielu filmach znakomitego reżysera, między innymi w "Siódmej pieczęci", "Personie" czy "Tam, gdzie rosną poziomki", w "Dotyku" czy "Namiętnościach".

W latach 1954-1956 Andersson studiowała w szkole teatralnej przy Królewskim Teatrze Dramatycznym w Sztokholmie.

Grała na deskach teatrów  w Malmö i Uppsali, grała w sztukach Moleira, Czechowa czy Szekspira.

W 1958 roku otrzymała Złotą Palmę w Cannes za rolę w filmie "U progu życia" Bergmana, a w 1963 Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za rolę w filmie "Kochanka" Vilgota Sjömana.

Po kilku filmach,w  których grała role uosabiające młodzieńczość i niewinność, w 1966 roku zagrała w "Personie" Bergmana, wraz z Liv Ullman, który to film zmienił jej image - zaczęła grać role skomplikowanych, wielowymiarowych kobiet. O "Personie" krytyk Bosley Crowther z "The New York Timesa" napisał, że to "prawdziwy poemat dwóch kobiecych duchów", które wymieniają się swoimi tęsknotami, nieszczęściami i traumami.

W "Słowniku biograficznym filmu" David Thompson nazwał ją "najcieplejszą, najbardziej wolną duchem aktorką Bergmana".

Andersson grała również w filmach Johna Hustona i Roberta Altmana.

Gdy w 1973 roku, na półmetku swojego życia zawodowego udzieliła wywiadu magazynowi "American Film", powiedziała, że najczęściej była niezadowolona ze swoich wczesnych ról, opisywała je jako banalne. Z jednej roli była jednak dumna. "Za każdym razem, kiedy myślę o 'Personie, wiem, że osiągnęłam to, co postanowiłam zrobić jako aktorka - stworzyłam postać" - powiedziała.

"Persona", reż. Ingmar Bergman, 1966 (trailer)

Źródło: rp.pl, NYT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA