fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Młodzi artyści idą w świat

W VII edycji „Coming Out”, wystawie najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczestniczy 36 młodych artystów

Po raz drugi prezentacja odbywa się zrewitalizowanej kamienicy hr Raczyńskiego przy pl. Małachowskiego naprzeciw Zachęty.  Oryginalne wnętrza podnoszą jeszcze atrakcyjność wystawy, przedstawiającej wiele obiecujących talentów. Jej uczestnicy reprezentują dziewięć wydziałów ASP: Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii i Zarządzania Kulturą Wizualną.

W tym roku prof. Paweł Nowak, prorektor ds. artystycznych i naukowych ASP zaprosił do jury również młodych wybijających się twórców z pokolenia trzydziestolatków i to oni zdecydowali o wyborze nagrodzonych prac młodszych kolegów.

Główną nagrodę Coming Out 2015 (którą stanowi przygotowanie i sfinansowanie indywidualnej wystawy w Salonie Akademii) otrzymała Diana Grabowska z Wydziału Rzeźby za pracę „Z głowy”, złożoną z obiektu o formie maski (model głowy wygląda jak ażurowa konstrukcja, odwzorowująca układ kości i mięśni, chociaż powstał z nietypowego materiału  - fragmentów koronkowej bielizny) oraz filmu. Jury ujęła przedstawiona  w niej „nagość twarzy”. A promotor  prof.  Janusz Antoni Pastwa ocenił, że to „praca wyrafinowana pod względem intelektualnym i plastycznym”.

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Jacek Ambrożewski (Wydział Grafiki) otrzymał  je za opracowanie graficzne autorskiej książki „Mała ilustrowana kronika polskich zjawisk paranormalnych (1927-2012)”. Praca ta przyciąga uwagę spotkaniami „trzeciego stopnia” z ufoludkami, frankensteinami, istotami humanoidalnymi itp., a przede wszystkim  znakomitym rysunkiem świetnie wkomponowanym w tekst. Karolina Ślusarczyk z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki została wyróżniona za pracę poświęconą konserwacji haftów burgundzkich i wykonanie jedenastu makiet średniowiecznych pasmanterii z szat liturgicznych. A Weronika Siwiec z Wydziału Wzornictwa - za projekt „Budujemy dom”, którego celem była budowa niewielkiego domu z naturalnych, lokalnych materiałów: drewna, słomy, konopi przemysłowych, gliny i kamieni. Kluczowy był tu także wątek społeczny – budowa przebiegała w formie warsztatów, do udziału w których autorka zaktywizowała ponad 70 osób, a środki finansowe zdobyła poprzez crowdfunding.

Chociaż nagrody przypadły absolwentom różnych wydziałów, to wystawa ujawnia, że najsilniejszą reprezentację ma obecnie rzeźba. W tej dyscyplinie uwagę przyciągają równie  rzeźby łączone z wideoinstalacją Alicji Symeli, przedstawiające konstruowanie „sztucznego człowieka” i jego zniszczenie. A także aluminiowe totemiczne „Uniwersale” Krzysztofa Renesa oraz kinetyczne świetlne rzeźby  („spalektrony”) Martyny Witkowskiej.

W malarstwie  prymat należy do kobiet: Aleksandry Natalii Koper, autorki wielkoformatowych pop obrazów „IdolStar” oraz Anity Kucharczyk, łączącej obrazy, przedstawiające wnętrza z przestrzennymi obiektami. A także do Karoliny Bielawskiej, która stworzyła malarską instalację „Gedenken”, przywołującą reminiscencje wojny.

Z wielu innych dyscyplin bardzo interesujące są projekty scenografii do filmów fabularnych: Agaty Adamus do „Wrońca” na podstawie książki Jacka Dukaja i Dominiki Kobylińskiej do „Morfiny” na podstawie powieści Szczepana Twardocha. Mocną stroną jest też młody design, czego przykładem choćby  kolekcja  strojów Anny Podguz, inspirowana książką i filmem „Podziemny krąg”, czy minimalistyczne, ale funkcjonalne szkolne meble Aleksandry Szewc, do wykorzystania w plenerze.

Wystawa „Coming out”  czynna do 7 grudnia, Pl. Małachowskiego 2 (wejście od Traugutta)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA