fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Nie będzie stałych baz NATO w Polsce

AFP
Na szczycie Sojuszu w lipcu przyszłego roku w Warszawie nie zostanie podjęta decyzja o budowie stałych baz paktu w Polsce – powiedział „Rzeczpospolitej” John A. Heffern, zastępca szefa działu europejskiego w Departamencie Stanu. O budowę baz polska dyplomacja starała się od wielu miesięcy.

Heffern zapewnił jednak, że zostanie utrzymania „permanentna rotacyjna obecność" wojska USA w naszym kraju. Chodzi o bezustanną sekwencję ćwiczeń, w jakich uczestniczą kolejne oddziały amerykańskiej armii w Polsce.

- Pozostaniemy z wami tak długo, jak tylko to konieczne – oświadczył Heffern.

Budowie stałych baz sprzeciwiały się Niemcy. Obawiały się, że to sprowokuje Kreml. W 1997 r. w Akcie Stanowiącym Rosja-NATO pakt zobowiązał się, że nie będzie rozmieszczał „poważnych sił" na terenie nowych krajów członkowskich.

- Chcemy uniknąć poważnego sporu w Sojuszu z powodów semantycznych – powiedział Heffern, choć nie wymienił Niemiec.

Dyplomata zapowiedział natomiast, że mimo porozumienia z zeszłego tygodnia o wstrzymaniu irańskiego programu nuklearnego, zgodnie z planem w przyszłym roku rozpocznie się budowa w Redzikowie pod Słupskiem wyrzutni amerykańskiego systemu obrony rakietowej. Instalacja będzie gotowa w 2018 r.

Wyrzutnia ma bronić Europy i Ameryki przed atakiem ze strony Iranu.

- Umowa z Teheranem nie obejmuje pocisków, to zagrożenie wciąż pozostaje – powiedział Heffern. Przyznał jednak, że w nowym układzie irańskiego rakiety nie będą już miały ładunków jądrowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA