fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Satelita zbudowany przez polskich studentów nadaje z kosmosu

SpaceX
Sukcesem zakończył się start rakiety Falcon 9, na pokładzie której wyniesiony został w kosmos satelita zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat2. Pierwsze dane zostały już przekazane na Ziemię.

Czwarty polski satelita rozpoczął realizację swojej misji. Pierwsze sygnały wysłane z kosmosu z tego urządzenia zostały już odebrane przez radioamatorów w USA. Jednak najważniejszym zadaniem misji jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego, który może pomóc w rozwiązanie problemu coraz większej ilości śmieci w kosmosie.

Projekt realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa wspierają m.in. gliwickie firmy technologiczne Future Processing i FP Instruments, które w ramach konsorcjum FP Space realizujące własny program budowy satelity Intuition-1.

Po starcie rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych PW-Sat2 trafił na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km. Zgodnie z planem przebiegu misji tuż po separacji PW-Sat2 od rakiety włączył się system zasilania oraz komputer pokładowy satelity. Z informacji, które otrzymaliśmy od Jarosława Kacprzaka z Konsorcjum FC Space wynika, że po kilkudziesięciu minutach nastąpiło otwarcie anten i wejście PW-Sat2 w tryb odbioru, a chwilę później moduł komunikacji rozpoczął nadawanie informacji o aktualnym stanie satelity. Jarosław Kacprzak powiedziała nam, że pierwsze dane wysłane z satelity zostały odebrane przez radioamatorów w USA. Zresztą każdy radioamator może spróbować je złapać. Więcej danych na ten temat znajduje się na stronie PW- Sat2.

– PW-Sat2 przechodzi swój najważniejszy test, czyli działanie w środowisku kosmicznym. Jak bardzo byśmy się nie starali, nie jesteśmy w stanie odtworzyć tego środowiska na Ziemi, dlatego to jest najważniejszy i najbardziej krytyczny moment całej misji. Dopiero teraz będziemy mogli udowodnić niezawodność naszych rozwiązań – komentowała Inna Uwarowa, kierownik projektu i doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Głównym celem misji pozostaje przetestowanie innowacyjnej technologii systemu deorbitacji. Opracowany przez studentów eksperyment opiera się na wykorzystaniu kwadratowego żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4 metry kwadratowe.

Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali to rozwiązanie z myślą o zapobieganiu pozostawaniu na orbicie "martwych" satelitów, które po zakończeniu swojej misji stają się „kosmicznymi śmieciami". Chęć rozwiązania tego problemu była punktem wyjścia projektu PW-Sat2, który rozpoczął się w 2013 roku.

Dokładnie 40 dni po wyniesieniu PW-Sata2 na orbitę żagiel zostanie otwarty. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi. Żagiel pozwoli znacząco skrócić czas, w którym satelity ulegną utylizacji w ziemskiej atmosferze.

Kosmiczne śmieci, które mogą zderzyć się z Międzynarodową Stację Kosmiczną i satelitami orbitującymi wokół Ziemi, stają się coraz większym problemem – przypominają młodzi naukowcy i zwiększają koszty operacji i narażają astronautów na niebezpieczeństwo. Dotychczas na orbitę okołoziemską trafiło ponad 8000 satelitów, z czego współcześnie działa około 1900.

– Wierzymy, że dzięki PW-Satowi2 przyszłe satelity, po zakończeniu swojej misji, nie będą zamieniały się w chmury niebezpiecznych śmieci – dodaje Inna Uwarowa.

Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli "mózgu" PW-Sat2. W ramach konsorcjum FP Space – którego uczestnikiem jest także firma KP Labs – realizują również własny program kosmiczny. Jego efektem będzie Intuition-1, satelita wyposażony w instrument hiperspektralny i zaawansowane przetwarzanie pozyskanych danych już na pokładzie. Przetworzone dane znajdą zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, takich jak: rolnictwo, ochrona środowiska, górnictwo i geologia czy przemysł obronny.

Start Intuition-1 zaplanowany jest na 2022 rok.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA