Spadające gwiazdy są to meteory, okruchy skalne z kosmosu spalające się po wejściu w atmosferę. Śladem po tym spalaniu są krótsze lub dłuższe błyski, smugi świetlne widoczne na tle ciemnego nieba. To co widać jako spadającą gwiazdę, w rzeczywistości jest drobiną pyłu najczęściej wielkości ziarenka piasku.

Najwięcej meteorów widać wówczas, gdy Ziemia wchodzi w smugę gazu i pyłu pozostawionego przez kometę czyli przez jej warkocz. Co roku w sierpniu nasza planeta spotyka się z materiałem pozostawionym przez kometę 109P/Swift-Tuttle.

Najwięcej spadających gwiazd - do 100 w ciągu godziny - będzie można zaobserwować w nocy ze środy na czwartek, z 12 na 13 sierpnia. Na niebie pojawi się wtedy rój meteorów zwanych Perseidami, ponieważ wydaje się, jak gdyby nadlatywały z konstelacji Perseusza, stąd ich nazwa - Perseidy.

Podobnie jak w poprzednich latach - aby zaciemnić miejski krajobraz i ułatwić obserwacje - w Warszawie zgaszona zostanie iluminacja Centrum Nauki Kopernik, stadionu PGE Narodowego oraz trzech mostów.

—pap