fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Pięć bilionów dolarów przeleciało nad głowami

Tak wygląda prototypowy pojazd Arkyd firma Planetary Resources wypuszczony z orbitalnej stacji.
materiały prasowe
Asteroida zawierająca tony platyny minęła Ziemię w odległości 2,3 mln kilometrów. I pobudziła wyobraźnię kosmicznych górników.

2011 UW-158 znajdowała się mniej więcej sześć razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Asteroida ma kształt wydłużony, migdałowaty. Szybko się obraca i normalnie — sądzą astronomowie — powinna się rozpaść na kawałki. Dlaczego nadal stanowi całość — tego naukowcy nie wiedzą.

Ale to nie to sprawia, że 2011 UW-158 wzbudziła takie zainteresowanie. Astronomowie szacują, że w jądrze ma ok. 90 milionów ton platyny (o tym, że to platyna przekonują obserwacje za pomocą spektrometrów mierzących parametry światła odbitego przez obiekt). Gdyby udało się ją złapać i przetopić mielibyśmy surowiec o wartości od 300 miliardów do 5,4 biliona dolarów.

Nic dziwnego, że szefom firm planujących loty kosmiczne w celu pozyskiwania surowców z odległych obiektów zaświeciły się oczy. Najbardziej zaawansowana w przygotowaniach do kosmicznego górnictwa jest Planetary Resources za którą stoją m.in. Eric Schmidt i Larry Page z Google oraz James Cameron. Przyznali, że platynowa asteroida jest na ich liście potencjalnych celów i nadaje się do eksploatacji.

Choć plany wydobywania cennych materiałów z planetoid i innych planet wydają się dość odległe, przygotowania idą pełną parą. W ostatni czwartek Planetary Resources przetestowała automatyczny pojazd Arkyd 3 Reflight. Został wypuszczony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na którą przybył na pokładzie prywatnego pojazdu SpaceX. Testowy lot A3R potrwa 90 dni. Pojazd sprawdzi systemy sterowania lotem i napęd.

Nad pomysłem przechwycenia asteroidy pracuje również NASA. Misja miałaby się rozpocząć w 2020 roku. Automatyczna sonda ma odłupać fragment asteroidy i umożliwić zbadanie go astronautom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA