Reklama
Rozwiń

Łazik Perseverance nagrał na Marsie dźwięk helikoptera NASA

Łazik Perseverance po raz pierwszy zarejestrował dźwięk wydawany przez helikopter Ingenuity, który leci przez rozrzedzoną marsjańską atmosferę.

Aktualizacja: 08.05.2021 08:37 Publikacja: 08.05.2021 08:27

Łazik Perseverance nagrał na Marsie dźwięk helikoptera NASA

Foto: AFP

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała w piątek nowy materiał nakręcony przez sześciokołowy łazik. 30 kwietnia helikopter Ingenuity wykonał swój czwarty lot.

Prawie trzyminutowy film rozpoczyna się od słabego huku wiatru wiejącego nad kraterem Jezero, gdzie Perseverance wylądował w lutym.

Ingenuity startuje, a na nagraniu słychać delikatny szum łopatek, gdy obracają się z prędkością prawie 2400 obrotów na minutę podczas przelotu 262 metrów.

Inżynierowie misji nie byli pewni, czy w ogóle zarejestrują dźwięk lotu, biorąc pod uwagę, że Perseverance znajduje 80 metrów od miejsca startu i lądowania.

Marsjańska atmosfera ma inną gęstość od tej na naszej planecie, co sprawia, że wszystko jest znacznie cichsze niż na Ziemi.

Oprócz tego, że dźwięki emitowane na Marsie mają mniejszą głośność, podróżują wolniej, ze względu na niskie temperatury, które średnio wynoszą -63 stopnie Celsjusza na powierzchni.

Prędkość dźwięku na planecie wynosi zatem około 240 metrów na sekundę, w porównaniu do około 340 metrów na sekundę na Ziemi.

Atmosfera Marsa, składająca się w 96 procentach z dwutlenku węgla, ma tendencję do pochłaniania dźwięków o wyższych częstotliwościach, więc tylko dźwięki o niższych częstotliwościach mogą pokonywać duże odległości.

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS