fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

NASA prosi o 1,6 mld dolarów, aby wysłać kobietę na Księżyc

AFP
Wniosek o zmianę budżetu wpłynął pomimo tego, że amerykańska agencja kosmiczna w marcu chwaliła budżet prezydenta Donalda Trumpa i wyznaczony przez niego cel powrotu na Księżyc w 2024 roku.

NASA poprosiła o dodatkowe 1,6 miliarda dolarów od Kongresu, aby przygotować misję, której głównym celem jest pierwsze w historii lądowanie kobiety na powierzchni Księżyca.

Misja została nazwana Artemis, na cześć po greckiej bogini księżyca (oraz łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności i śmierci). Artemida była także siostrą Apolla, po którym nazywano pierwsze amerykańskie misje na Księżyc.

Prośba do Kongresu wpłynęła mimo faktu, że jeszcze niedawno szef agencji chwalił budżet Donalda Trumpa, zakładający redukcję finansowania NASA - jest niższy o 500 mln dolarów i wynosi 21 mld dolarów. Zadaniem, które ma być sfinansowane z budżetu, jest "kontynuowanie budowy kluczowych komponentów celem kampanii eksploracji, która wyśle astronautów na Księżyc i dalej".

- W nadchodzących latach będziemy potrzebować dodatkowych funduszy, ale jest to dobra kwota - mówił szef NASA Jim Bridenstine.

Zgodnie z poprawką budżetową wysłaną do Kongresu w poniedziałek wieczorem, administracja wykorzysta dodatkowe 1,9 miliarda dolarów nadwyżki pieniędzy z funduszu Pell Grant (służącemu wsparcie dla uczniów, których nie stać na college) na sfinansowanie innych priorytetów budżetowych

Około 1 miliarda dolarów z żądanego budżetu zostanie wykorzystane na opracowanie komercyjnego lądownika księżycowego, który NASA kupiłaby od prywatnej firmy. Taki lądownik został opracowany przez Blue Origin, prywatną firmę kosmiczną najbogatszego człowieka świata Jeffa Bezosa. Makieta lądownika została zaprezentowana w ostatni piątek.

Jak zauważa Bettiny Inclán, dyrektor ds. komunikacji NASA, tylko 12 ludzi dotąd chodziło po Księżycu i wszyscy byli mężczyznami. - Ostatnia osoba chodziła po Księżycu w 1972 roku - powiedziała Inclán w oświadczeniu dla CNN. - Żadna kobieta nigdy nie chodziła po powierzchni Księżyca - dodała.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA