fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Pożegnalny prezent z Marsa od Opportunity: Ostatnie zdjęcia

NASA
Chociaż misja łazika Opportunity na Marsie, po 15 latach, została oficjalnie uznana za zakończoną 13 lutego, po tym jak NASA utraciła kontakt z łazikiem w czerwcu, po potężnej burzy piaskowej, to jednak dopiero teraz NASA przedstawiła ostatni "prezent", jaki przekazał na Ziemię łazik, który ustanowił rekord odległości przebyty przez pojazd kołowy poza Ziemią.

W maju 2018 roku Opportunity znalazł się w Dolinie Wytrwałości (Perseverance Valley) na zachodniej krawędzi krateru Endeavour. Dolina ma długość dwóch boisk piłkarskich i jest pokryta licznymi, płytkimi wgłębieniami.

To właśnie tam Opportunity został zaskoczony przez burzę, która doprowadziła do przerwania łączności między łazikiem a NASA. Łączności tej nie udało się już potem przywrócić mimo trwających kilka miesięcy prób.

Jednak jeszcze przed burzą piaskową Opportunity, między 13 maja a 10 czerwca, zrobił 354 zdjęcia Doliny, które zdążył przesłać na Ziemię. Teraz NASA przedstawiła złożoną z nich panoramę Doliny, w której Opportunity zakończył swoją misję.

- Ta panorama symbolizuje to, co sprawiło, że misja Opportunity okazała się tak niezwykła - mówi John Callas z NASA.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA