fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Modlą się za bluźnierstwo „Klątwy"

PAP
W kościołach diecezji kieleckiej jest odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego w akcie wynagrodzenia za bluźnierstwo podczas spektaklu „Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Taką decyzję podjął metropolita kielecki bp Jan Piotrowski. Zdecydował on też o przeczytaniu w niedzielę podczas mszy w kieleckich kościołach komunikatu Episkopatu w sprawie kontrowersyjnego przedstawienia.

- W związku ze spektaklem „Klątwa" wystawionym w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czynię swoją treść komunikatu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski – napisał w swoim oświadczeniu kielecki hierarcha.

Episkopat wydał go we wtorek, gdy głośno się zrobiło o „Klątwie". Burzę wywołały m.in. sceny z przedstawienia, w której jedna z aktorek imituje seks oralny z figurą św. Jana Pawła II. Poza tym w tle słychać jedno z kazań papieża Polaka. Pod koniec przedstawienia jedna z aktorek zadaje ze sceny pytanie, czy którykolwiek z widzów byłby gotów zabić Jarosława Kaczyńskiego za 50 tysięcy euro.

Ks. Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik Episkopatu napisał w nim, że spektakl „Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie, ma znamiona bluźnierstwa.

- Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością – podkreślił.

Dodał, że oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia.

- Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego – tłumaczył.

Prosił, by odpowiedzią na spektakl „Klątwa", który wypacza pojęcie sztuki i piękna, była modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m. in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!".

Bp Piotrowski prosił też o odmówienie w parafiach na terenie swojej diecezji przez kilka najbliższych dni Koronki do Bożego Miłosierdzia w akcie wynagrodzenia za dokonane bluźnierstwo.

W sprawie kontrowersyjnego spektaklu Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła postępowanie z urzędu w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej oraz publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA