fbTrack
REKLAMA

Kościół

Nie żyje kard. Marian Jaworski, były metropolita lwowski

Fotorzepa/ Darek Golik
W wieku 94 lat zmarł kardynał Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski obrządku łacińskiego i jeden z najbliższych przyjaciół Karola Wojtyły.

18 sierpnia kard. Jaworski trafił do szpitala w Krakowie. Nie ujawniono, co mu dolega. Archidiecezja Krakowska apelowała wówczas o modlitwę w jego intencji. 

Kard. Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był wykładowcą tej uczelni, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, został też pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W 1984 roku został biskupem, a Jan Paweł II powierzył mu funkcję administratora apostolskiego polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Siedem lat później został pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. Sprawował tę posługę do 2008 roku. Po przyjęciu jeg rezygnacji przez papieża Benedykta XVI wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.

Kard. Jaworski był jednym z najbliższych przyjaciół Jana Pawła II. Poznał przyszłego papieża w 1950 roku. Był też przy nim w chwili śmierci, udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. W 2017 roku został Kawalerem Orderu Orła Białego. 

Źródło: rp.pl/ episkopat.pl
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA