fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Reuters: 7 mln wyświetleń filmu "Tylko nie mów nikomu"

materiały prasowe
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa wezwał Kościół katolicki do przeciwdziałaniu kolejnym przypadkom napastowania seksualnego dzieci przez duchownych - pisze Reuters dodając, że Wałęsa wygłosił ten komentarz po tym jak w filmie "Tylko nie mów nikomu" ujawniono, że czynów pedofilskich dopuszczał się jego kapelan, ksiądz Franciszek Cybula.

Reuters odnotowuje, że film "Tylko nie mów nikomu" wyświetlono na YouTube blisko 7 mln razy od soboty, 11 maja. Agencja wyjaśnia, że film oskarża Kościół o to, że księża-pedofile nie byli karani, a jedynie przenoszeni z parafii na parafię.

Jednym z duchownych - jak pisze Reuters - o którym jest mowa w filmie, jest ksiądz Franciszek Cybula, były kapelan prezydenta Wałęsy, któremu towarzyszył 15 lat.

- To smutne dla mnie, że mój kapelan, mój spowiednik, zachowywał się tak źle - mówi Wałęsa w "Polsce The Times", a jego wypowiedź jest cytowana przez Reutersa.

Agencja odnotowuje, że Polska jest jednym z krajów z największą liczbą wierzących w Europie, a księżą katoliccy cieszą się w niej "wysokim prestiżem społecznym". "Niemal 85 proc. z 38 mln Polaków identyfikuje się jako katolicy, a 12 mln uczęszcza co niedzielę na mszę" - pisze Reuters.

Agencja przypomina, że w marcu polski Episkopat opublikował raport, z którego wynika, że w latach 1990-2018 ofiarą księży pedofili padło w Polsce 625 dzieci.

Reuters pisze też, że dokument Sekielskiego "rozgrzał na nowo debatę o napastowaniu seksualnym w Kościele w czasie, gdy Polska przygotowuje się do wyborów do PE".

Agencja pisze też, że rządzący krajem PiS "uważa wiarę katolicką za kluczowy element tożsamości narodowej", a polscy liberałowie są zdania, iż Kościół ma "zbyt dużą władzę w Polsce".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA