fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Miasta pamiętają o ofiarach koronawirusa

Napis z białych kwiatów "Niezapominajmy" pojawił się też we Wrocławiu na pl. Strzegomskim, tuż przy Muzeum Współczesnym Wrocław.
materiały prasowe
NieZapominajmy – takie napisy z żywych kwiatów pojawiają się w polskich miastach. Samorządy w ten sposób czczą pamięć ofiar Covid-19.

"Ufam, że najgorsze już za nami i że będziemy mogli w spokoju wrócić do normalności, którą w bezwzględny sposób przerwała pandemia" – napisał w mediach społecznościowych Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W sobotę obchodzony jest Dzień Polskiej Niezapominajki. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz ze swoją zastępczynią Renatą Kaznowską sadził kwiaty w na skwerze obok pomnika Nike. Sadzonki tworzą napis: „NieZapominajmy". Mają przypominać o tych, którzy zmarli na Covid-19.

- Ponad rok temu do Polski dotarła epidemia Covid-19. Według oficjalnych danych zachorowało na nią albo dalej choruje prawie trzy mln Polek i Polaków. Odeszło 65 tys. osób - bardzo często to członkowie naszych rodzin, przyjaciele, sąsiedzi  – mówił w kwietniu Rafał Trzaskowski, pomysłodawca akcji.

Dodał, że chyba w Polsce w tej chwili nie ma nikogo, kto nie znałby kogoś, kto zmarł na Covid-19. - Często odchodzili sami, bez możliwości pożegnania się z najbliższym - podkreślił prezydent Trzaskowski. Zaproponował sadzenie kwiatów w ramach akcji #NieZapomniajmy. Zaprosił też do niej innych samorządowców.

Taki sam napis z białych kwiatów pojawił się wczoraj we Wrocławiu na pl. Strzegomskim, tuż przy Muzeum Współczesnym Wrocław.

"To wyraz naszej pamięci i szacunku dla tych, których z tego świata zabrał koronawirus" – napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia na Facebooku.

Kwiaty zasadzono także w Miejskim Parku Solidarności w Tychach (w pobliżu pomnika Niepodległa). W sumie ok. 2000 białych begonii. Kwiaty utworzyły napis „#NieZapominajmy".

- Chcemy w ten symboliczny sposób upamiętnić osoby, które zmarły na Covid-19. W całym kraju to już 70 tys. osób, w Tychach ponad 750. Niemal każdy z nas znał kogoś, kto stracił życie z powodu koronawirusa, okażmy więc solidarność z bliskimi, którzy stracili rodziców, małżonków, rodzeństwo czy ukochane dzieci. Pokażmy, że pamiętamy o wszystkich osobach, które odeszły – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Tychy są kolejnym, które włączają się do akcji i symbolicznie upamiętnią ofiary pandemii. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 2 mln 851 tys. 911 zakażeń. Zmarło 71 tys. 609 osób.

"Miejmy nadzieję, że pandemia odejdzie wkrótce, a pamięć o tych, którzy odeszli, musi pozostać" – napisała Monika Beuth-Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA