fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Były premier Wielkiej Brytanii: Na mecz tylko z paszportem covidowym

KIbice reprezentacji Anglii
PAP/EPA
Były premier Wielkiej Brytanii, Tony Blair, wzywa rząd do tego, aby uczestnicy zabaw w klubach nocnych, koncertów i festiwali muzycznych, a także kibice na meczach piłkarskich i uczestnicy innych dużych, zgromadzeń publicznych, musieli się legitymować tzw. paszportem covidowym.

Brytyjski rząd chce - w ciągu dwóch tygodni - znieść ostatnie obowiązujące w Wielkiej Brytanii obostrzenia. Oznacza to, że od 19 lipca przestałyby obowiązywać limity liczby osób na imprezach masowych, otwarte zostałyby również kluby nocne.

Tymczasem think tank Tony'ego Blaira - Tony Blair Institute - apeluje, by wobec uczestników imprez masowych wprowadzić obowiązek legitymowania się tzw. paszportem covidowym - świadczącym o zaszczepieniu przeciw COVID-19 - co, według wyliczeń TBI, mogłoby zmniejszyć liczbę zakażeń w Anglii o 1/3.

Zdaniem ekspertów z TBI wprowadzenie wymogu legitymowania się "paszportem covidowym" przez uczestników imprez masowych zmniejszyłoby również liczbę hospitalizacji i liczbę zgonów chorych na COVID-19 w Anglii o ok. 10 tysięcy.

Obecnie w pełni zaszczepieni na COVID-19 Brytyjczycy mogą uzyskać tzw. NHS Covid Pass - czyli dokument potwierdzający szczepienie. Brytyjski rząd wciąż rozważa w jaki sposób wykorzystać system tych certyfikatów przy odmrażaniu podróży zagranicznych. 

Premier Johnson zapewnił jednak, że legitymowanie się "paszportem covidowym" nie będzie warunkiem wstępu do żadnego lokalu czy warunkiem udziału w żadnej imprezie w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem autorzy raportu przygotowanego przez TBI przekonują, że zastosowanie "paszportów covidowych" jako warunku udziału w imprezach masowych mogłoby znacznie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Podkreślają przy tym, że użycie "paszportów covidowych" w taki sposób byłoby tymczasowe - stosowane tylko wtedy, gdy liczba zakażeń byłaby wysoka.

Ponadto - jak przekonują - stosowanie "paszportów covidowych" pozwoliłoby "kupić czas" na zaszczepienie nastolatków w Wielkiej Brytanii.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA