fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Badanie: Szczepionki firm Pfizer i Moderna mogą zwalczyć inne pandemie

PAP/EPA
Badania sugerują, że szczepionki firm Pfizer i Moderna są nie tylko skuteczne w walce z COVID-19, ale mogą również pomóc w zapobieganiu przyszłym pandemiom.

Naukowcy z Uniwersytetu Duke'a doszli do takiego wniosku po przetestowaniu szczepionek opartych na mRNA. Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane w "Nature" w tym tygodniu, ta odmiana szczepionek wywołała "szeroko neutralizujące" przeciwciała, które okazały się chronić przed Sars-CoV-2 - infekcją, która powoduje COVID-19 - jak również potencjalnymi wariantami koronawirusa, które mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi.

Odkrycia te mogą przynieść społeczeństwu poczucie ulgi, ponieważ wielu ekspertów i epidemiologów twierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej pandemii.

Aby zapobiec kolejnej epidemii, zespół naukowców z Uniwersytetu Duke'a opracował szczepionkę przeciwko pan-koronawirusowi, która jest oparta na białku, a nie na mRNA. Szczepionka została przetestowana na zwierzętach laboratoryjnych i wykazała obiecujące wyniki w zwalczaniu oryginalnego szczepu COVID-19 i innych wariantów.

Naukowcy ogłosili, że szczepionka wydaje się również powstrzymywać wirusa przed replikacją w płucach i nosie, co może drastycznie zmniejszyć wskaźniki przenoszenia.

"Rozpoczęliśmy tę pracę wiosną ubiegłego roku ze świadomością, że w wirusie SARS-CoV-2, tak jak we wszystkich wirusach, będą pojawiać się mutacje" - powiedział Barton F. Haynes, autor badania, dyrektor Duke Human Vaccine Institute.

- Szczepionki mRNA były już w fazie rozwoju, więc szukaliśmy sposobów na podtrzymanie ich skuteczności po pojawieniu się tych wariantów. Takie podejście nie tylko zapewniało ochronę przed SARS-CoV-2, ale przeciwciała wytworzone przez szczepionkę neutralizowały również niepokojące warianty pochodzące z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii. Wytworzone przeciwciała reagowały z dość szerokim zbiorem koronawirusów - dodał.

Dr Anthony Fauci, wiodący w USA ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, wyraził optymizm co do pan-koronawirusowej szczepionki podczas czwartkowej konferencji prasowej, mówiąc, że następnym krokiem jest uzyskanie zgody na próby na ludziach.

Źródło: Complex
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA