fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Biden: Ameryka będzie arsenałem szczepionek dla świata

Joe Biden
PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jego administracja przekaże w czerwcu innym państwom 20 mln dawek dopuszczonych do użycia w USA szczepionek na COVID-19 - informuje "New York Times".

- Wiemy, że Ameryka nigdy nie będzie w pełni bezpieczna, dopóki szalejąca na świecie pandemia nie znajdzie się pod kontrolą - mówił Biden występując w czasie krótkiej konferencji w Białym Domu.

- Żaden ocean nie jest wystarczająco duży, żaden mur nie jest wystarczająco wysoki, by zapewnić nam bezpieczeństwo - dodał.

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w USA coraz większa liczba dyplomatów, ekspertów ds. ochrony zdrowia i przedstawicieli biznesu wywierała presję na Biały Dom, by ten podjął działania mające złagodzić skutki zjawiska, które np. dyrektor generalny WHO określa mianem "szczepionkowego apartheidu" - czyli nierównego dostępu do szczepionek na COVID-19 na świecie.

Poniedziałkowa deklaracja Bidena oznacza, że po raz pierwszy USA wyślą poza swoje granice szczepionki dopuszczone do użycia w USA, którymi mogliby zaszczepić się obywatele Stanów Zjednoczonych - a więc szczepionki Pfizer/BioNTech, Moderny i Johnson&Johnson. Wcześniej USA przekazały innym państwom 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca, ale tej szczepionki nie dopuszczono do użycia w USA.

Biden podkreślił, że 80 mln dawek szczepionek przekazanych przez USA innym państwom, to pięciokrotnie więcej niż podarował innym jakikolwiek kraj świata.

- Tak jak w czasie II wojny światowej Ameryka była arsenałem demokracji, tak w walce przeciwko COVID-19 nasz naród będzie arsenałem szczepionek dla reszty świata - mówił amerykański prezydent.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA