Będzie obowiązek szczepień na COVID-19? Dworczyk: Nie słyszałem dyskusji

Na razie nie słyszałem dyskusji o tym, żeby szczepienia przeciw COVID-19 miały być obowiązkowe - oświadczył pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk, pytany w Radiu Zet o wypowiedź przewodniczącego Rady Medycznej prof. Andrzeja Horbana.

Aktualizacja: 04.05.2021 12:49 Publikacja: 04.05.2021 08:17

Będzie obowiązek szczepień na COVID-19? Dworczyk: Nie słyszałem dyskusji

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało ok. 56 tys. osób.

- To była dobra frekwencja, która jest dowodem na to, że Polacy chcą się szczepić - ocenił w Radiu Zet Michał Dworczyk.

Czytaj także:
WHO zaaprobowała szczepionkę Moderny przeciw COVID-19

- Akcja miała wymiar przede wszystkim profrekwencyjny i promocyjny, ponieważ codziennie wykonujemy dużo więcej szczepień - stwierdził dodając, że nie chodziło o liczbę wykonanych szczepień, a o promocję. - Pod tym względem akcja odegrała dobrą rolę - ocenił szef KPRM.

Pytany, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą wykonywane przez całą dobę pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień powiedział, że na razie nie ma takich planów. Zaznaczył, że punkty szczepień same organizują sobie pracę.

Czy szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe? O takiej możliwości mówił niedawno przewodniczący doradzającej premierowi Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.

Czytaj także:
GIS: Woda w kranach jest bezpieczna, wolna od koronawirusa SARS-CoV-2

- Polacy chętnie się szczepią, czego dowód mieliśmy w majówkę. Rośnie też, przynajmniej deklaratywna, bo wynikająca z badań prowadzonych regularnie, liczba osób zainteresowanych szczepieniem i na razie nie słyszałem takich dyskusji o tym, żeby szczepienia przeciw COVID-19 miały być obowiązkowe - odparł pytany o to Michał Dworczyk.

Kilka dni temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o możliwości wprowadzenia przywilejów dla zaszczepionych przeciw COVID-19, co miałoby zachęcić do poddawania się szczepieniom.

O tę wypowiedź w Radiu Zet spytany został Michał Dworczyk.

- Najlepszą zachętą jest to, że dzięki szczepieniu mamy bardzo dużą szansę uniknąć zachorowania, a nawet jeżeli by do niego doszło, to mamy szansę przejść chorobę w sposób łagodny, a wiemy, jak dramatycznie potrafi się kończyć COVID - odpowiedział.

- W tej chwili istnieją pewne konsekwencje dla osób, które się zaszczepiły, np. jeśli chodzi o kontakt z osobami chorymi, nie są tacy ludzie objęci kwarantanną, natomiast w tej chwili nie ma konkretnej oferty, konkretnej propozycji stworzenia jakiegoś katalogu dodatkowych zachęt - oświadczył.

Zapowiedział, że w maju ruszy kampania profrekwencyjna, zachęcająca do szczepień przeciw COVID-19.

Odnosząc się do Narodowego Programu Szczepień Dworczyk przekazał, że dzisiaj zostanie osiągnięta liczba 12 mln wykonanych szczepień. Dodał, że chodzi o łączną liczbę iniekcji (pierwsze i drugie dawki).

Czy na jesień planowana jest kolejna tura szczepień, obejmująca podawanie trzeciej dawki dwudawkowych preparatów firm Pfizer i Moderna? - Takie głosy pojawiają się, natomiast w tej sprawie nie ma decyzji. Nie wiem o innych krajach, wydaje mi się, że jeszcze nie ma decyzji, natomiast w Polsce na pewno jeszcze ta kwestia nie jest rozstrzygnięta - poinformował Dworczyk.

W ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało ok. 56 tys. osób.

- To była dobra frekwencja, która jest dowodem na to, że Polacy chcą się szczepić - ocenił w Radiu Zet Michał Dworczyk.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779