fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Zniesienie patentów na szczepionki. UE gotowa do rozmów

AFP
Unia Europejska jest gotowa przedyskutować propozycję, popieraną obecnie przez Stany Zjednoczone, zrzeczenia się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen powiedziała w czwartek, że prowadzone w krajach Unii Europejskiej akcje szczepień nabierają tempa. Co sekundę dawkę szczepionki otrzymuje 30 Europejczyków. Jednocześnie wspólnota eksportuje ponad 200 mln dawek szczepionek do reszty świata. Szefa KE zwróciła uwagę, że postawa UE w tym zakresie jest inna niż Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- UE jest gotowa do dyskusji nad wszelkimi propozycjami, które w skuteczny i pragmatyczny sposób rozwiążą kryzys - zapowiedziała. - Dlatego jesteśmy gotowi do dyskusji o tym, jak amerykańska propozycja zwolnienia z ochrony własności intelektualnej dla szczepionek COVID-19 może pomóc w osiągnięciu tego celu - dodała.

Za zniesieniem patentów opowiada się szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Jego zdaniem "Europa nie powinna przegapić okazji i być odważna". Podobnie wypowiada się prezydent Francji Emmanuel Macron. 

Jednocześnie francuscy urzędnicy wskazują, że o zniesienie patentów mówią Stany Zjednoczone, które nie wyeksportowały ani jednej dawki do innych krajów.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział, że podziela cel amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, jakim jest zapewnienie całemu światu szczepionek.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w kwietniu, że z 700 milionów szczepionek podanych na całym świecie, tylko 0,2% trafiło do krajów o niskich dochodach.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA