fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Morawiecki za uwolnieniem patentów szczepionek na COVID

Mateusz Morawiecki
PAP, Mateusz Marek
- Będziemy dążyć do tego, aby przekonać najbogatsze państwa, by udostępniły patenty szczepionek i aby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony - mówił przed wylotem na nieformalny szczyt UE premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślał przed wylotem na szczyt UE, że "COVID-19 to choroba globalna, to pandemia".

- Fatalna choroba, która nie tylko doprowadziła do zgonu milionów osób, ale grozi długotrwałą zapaścią gospodarczą - mówił.

- Skoro (COVID-19) ma wymiar globalny, musimy sobie poradzić z nią w wymiarze globalnym - dodał szef rządu.

Morawiecki stwierdził następnie, że oznacza to konieczność dostarczenia szczepionek również do "biedniejszych, ale ludnych" państw południa globu.

- Nie chcemy dopuścić do czwartej fali (epidemii w Polsce - red.), a jeśli do nas dotrze chcemy, aby była ona jak najmniejsza - kontynuował premier.

- Będziemy dążyć do tego, aby przekonać najbogatsze państwa, by udostępniły patenty szczepionek i aby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony. To jest potrzebne, by stłumić epidemię na świecie - zapowiedział przed szczytem UE Morawiecki.

Tymczasem minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn, przekonywał na piątkowej konferencji prasowej, że głównym problemem nie jest "ochrona patentowa lecz możliwości produkcyjne".

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA