fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Dania przekaże 55 tys. szczepionek na COVID Niemcom

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Dania przekaże 55 tys. dawek szczepionki na COVID-19 koncernu AstraZeneca niemieckiemu landowi Szlezwik-Holsztyn - informuje thelocal.dk.

W Danii zrezygnowano ze szczepień szczepionką AstraZeneca w związku z przypadkami pojawienia się rzadkich rodzajów zakrzepów u osób, którym podano tę szczepionkę. Mimo rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), która zaleciła dalsze stosowanie tej szczepionki, Dania uznała, że wobec postępów programu szczepień i zapewnienia sobie wystarczającej liczby szczepionek innych producentów, nie będzie podawać obywatelom szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

W środę władze Danii poinformowały, że w przyszłym tygodniu podejmą decyzję ws. podawania szczepionki Johnson & Johnson - innej wektorowej szczepionki dopuszczonej do użycia w UE, której podawanie zostało wstrzymane w USA po wykryciu kilku przypadków rzadkich rodzajów zakrzepów u zaszczepionych nią kobiet w wieku poniżej 50 lat.

MSZ Danii poinformowało, że Kopenhaga przekaże szczepionki AstraZeneca niemieckiemu landowi na prośbę szefa rządu tego landu.

Władze landu mają w ustalonym czasie zwrócić Danii taką samą liczbę szczepionek, jaką od niej uzyskają.

W Danii trwają szczepienia szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderny. Duńska Agencja Zdrowia nie wyklucza jednak, iż - w przypadku "zmiany sytuacji" - wznowi szczepienia szczepionką AstraZeneca.

W duńskich magazynach znajduje się obecnie ok. 200 tysięcy dawek tej ostatniej szczepionki.

W Niemczech szczepionkę AstraZeneca podaje się osobom w wieku 60 i więcej lat.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA