fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Brazylia: Jak skuteczna przeciw brazylijskiemu wariantowi jest szczepionka z Chin

Szczepienie na COVID w Brazylii
AFP
W Brazylii w ciągu doby zmarło 1 803 chorych na COVID-19 - wynika z danych tamtejszego resortu zdrowia. Liczba nowych zakażeń wykrytych w ciągu ostatniej doby przekroczyła 37 tysięcy - informuje Reuters.

Obecna fala epidemii koronawirusa w Brazylii napędzana jest szerzeniem się wariantu P.1 - tzw. brazylijskiego wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy zidentyfikowano na terenie stanu Amazonas.

W niedzielę brazylijski instytut biomedyczny Butanan opublikował wyniki badań, które wskazują, że szczepionka CoronaVac, opracowana przez chiński koncern Sinovac Biotech Ltd, chroni w 50,7 proc. przed zakażeniem wariantem P.1 i, mniej rozpowszechnionym, wariantem P.2.

Szczepionka CoronaVac jest jedną ze szczepionek na COVID-19 dopuszczoną do użycia w Brazylii.

Z badań przeprowadzonych przez instytut Butanan wynika też, że jeśli podanie drugiej dawki szczepionki Sinovac opóźni się o ponad dwa tygodnie, wówczas jej skuteczność przeciwko tzw. brazylijskiemu wariantowi rośnie do 62,3 proc.

Skuteczność szczepionki jeśli chodzi o ochronę przed hospitalizacją osób nią zaszczepionych, które miały kontakt z brazylijskim wariantem koronawirusa, wynosi od 83,7 proc. do 100 proc.

Badanie, którego wyniki mają być opublikowane w magazynie "The Lancet", objęło 12,4 tys. ochotników z Brazylii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA