fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włochy ograniczą stosowanie szczepionki Johnson&Johnson?

Szczepionka na COVID-19
AFP
Włoska Agencja ds. Leków (AIFA) może rozważyć możliwość ograniczenia stosowania szczepionki Johnson&Johnson w kraju i dopuszczenie jej do użycia tylko u osób w wieku 60+ - poinformował dyrektor AIFA, Nicola Magrini, w rozmowie z "Il Corriere della Sera".

- Zobaczymy w jaki sposób najlepiej jej używać. Możemy omówić możliwość zarezerwowania tych szczepionek dla osób powyżej 60 roku życia, ponieważ przypadki (zakrzepów) dotyczą znów przede wszystkim osób w wieku poniżej 50 lat - podkreślił Magrini.

Wcześniej amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Federalna Agencja ds. Leków (FDA) wydały wspólne oświadczenie, w którym wezwały do wstrzymania stosowania szczepionki Johnson&Johnson w USA do czasu dokładnego zbadania kilku przypadków pojawienia się rzadkich rodzajów zakrzepów u osób, które otrzymały szczepionkę.

Jedna z zaszczepionych, u której po podaniu po podaniu preparatu Johnson&Johnson pojawiły się zakrzepy zmarła. Druga jest w stanie krytycznym.

Łącznie w USA rzadkie rodzaje zakrzepów wykryto u sześciu kobiet w wieku poniżej 50 lat, które otrzymały szczepionkę Johnson&Johnson.

Na razie nie ma dowodów na bezpośredni związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się zakrzepów.

Po oświadczeniu CDC i FDA firma Johnson&Johnson ogłosiła, że opóźni dostarczenie szczepionek na COVID-19 do Europy. Pierwsze szczepionki tego koncernu trafiły w środę m.in. do Polski.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA