fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Horban: Od niedzieli może być całkowity lockdown

prof. Andrzej Horban
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jesteśmy bardzo bliscy tego - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, pytany w Polsat News o możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie przez rząd tzw. całkowitego lockdownu.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy wykazały koronawirusa SARS-CoV-2 u kolejnych 14 578 osób, a 65 osób zakażonych zmarło, w tym 11 na COVID-19. Dobowa liczba zakażeń była o 33,8 proc. wyższa niż przed tygodniem, dobowa ogólna liczba zgonów - o 132 proc.

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba testów na obecność koronawirusa zakończonych wynikiem dodatnim wyniosła 155 556, co tydzień do tygodnia stanowi wzrost o 39 318 (33,8 proc.). W porównaniu z ubiegłym tygodniem, w ciągu ostatnich 7 dni liczba zgonów na COVID-19 wzrosła o 88 (20,6 proc.), liczba pozostałych przypadków śmiertelnych wśród osób zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła zaś o 179 (12,2 proc.).

- Jeżeli dobowa zakażeń koronawirusem przekroczy 30 tys., to rzeczywiście pora zacząć się bać. Należy robić wszystko, żeby tej liczby nie przekroczyć - powiedział w Polsat News prof. Andrzej Horban.

Czytaj także:
Rzecznik rządu: Możliwe kontrole sanepidu w kościołach

- Głównym celem naszych działań w tym momencie jest utrzymanie drożności jednostek służby zdrowia, a te już pracują na skraju swoich możliwości - dodał. Według niego, w Polsce poziom 30 tys. wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby może zostać przekroczony w tym lub następnym tygodniu.

Całkowity lockdown? "Zaczynamy poważnie rozmawiać"

Pytany o swe wcześniejsze słowa, że w przypadku przekroczenia 30 tys. na dobę należy "zamknąć Polskę, w całości" prof. Horban odparł, że "właściwie jesteśmy bardzo bliscy tego".

Główny doradca premiera ds. COVID-19 apelował o "zdrowy rozsądek" i przestrzeganie zasad dotyczących noszenia maseczek i utrzymywania tzw. dystansu społecznego.

- Zaczynamy na ten temat bardzo poważnie rozmawiać - powiedział Andrzej Horban, dopytywany, czy rząd przygotowuje się do wprowadzenia "całkowitego lockdownu" od tego tygodnia. Mówił, że po wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim liczba nowych zakażeń przestała rosnąć "w sposób tak dramatyczny" jak wcześniej.

- (Liczba zakażeń) rośnie w woj. mazowieckim, w woj. śląskim. Budzi to nasze największe obawy, czy zdołamy wytrzymać - zaznaczył

Pytany, czy od najbliższej niedzieli "wszystko" może być zamknięte szef Rady Medycznej powiedział, że taki scenariusz zawsze jest. - Bardzo możliwe, że jeżeli już w czwartek czy w środę będziemy zbliżali się do liczby zarażeń przekraczającej 30 tys. to będzie już nie tylko potencjalny scenariusz, ale scenariusz realny - oświadczył.

Rząd zamknie kościoły?

Prof. Andrzej Horban był też pytany o możliwość zamykania kościołów. - Jeżeli będzie (lockdown - red.), to prawdopodobnie (kościoły - red.) będą zamknięte. Tutaj już nie ma zabawy, my walczymy o życie ludzkie, a nie o różnego rodzaju przyjemności - odparł.

- Wśród ludzi powyżej 60 roku życia, którzy nadal są niezaszczepieni, śmiertelność, jeżeli już zaczną chorować, sięga 10, a nawet 15 proc. To jest olbrzymia liczba. Nie chcemy zahamować ludziom przyjemności, nie chcemy zahamować wolności jakichkolwiek, my walczymy o życie ludzi - powiedział.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA