fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Kraska: Pacjentów z COVID-19 przybywa lawinowo

wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał najnowsze dane dotyczące liczby zakażonych koronawirusem pacjentów przebywających w polskich szpitalach. Na antenie radiowej Jedynki ocenił, że liczba hospitalizacji rośnie bardzo szybko.

W ciągu ostatnich siedmiu dni w polskich szpitalach liczba hospitalizowanych osób z SARS-CoV-2 wzrosła o 2 323.

Pytany w Polskim Radiu o najnowsze informacje dotyczące epidemii koronawirusa Waldemar Kraska powiedział, że nie zna jeszcze danych dotyczących dobowej liczby zakażeń i zgonów.

Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby liczba pacjentów covidowych kolejny raz wzrosła, tym razem o prawie pół tysiąca, a liczba zajętych respiratorów wzrosła o 69.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Rząd przedłuża obostrzenia w całym kraju, zaostrza w woj. pomorskim

- Widzimy, że pacjentów zakażonych koronawirusem niestety przybywa w naszych szpitalach i to w dość lawinowy sposób - ocenił.

- Mamy ponad 17 300 osób na oddziałach covidowch - zaznaczył Kraska.

Wiceminister dodał, że do dyspozycji jest 35 szpitali tymczasowych, w których łącznie przebywa ok. tysiąca pacjentów, a miejsc jest blisko 7 tys.

- Te ostatnie dni pokazują, że niestety coraz większa liczba Polaków musi być hospitalizowana - podkreślił. - Niepokoi bardzo liczba osób, które trafiają na oddziały intensywnej terapii - mówił.

Czytaj także:
Czarnek: Przez naukę zdalną niższa sprawność fizyczna uczniów

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia był pytany o to, skąd tak duża liczba pacjentów w ciężkim stanie.

- To co raportują nam lekarze, ordynatorzy oddziałów covidowych - pacjenci za późno trafiają do szpitali. Pacjenci usiłują na własną rękę się leczyć, czasem w ogóle nie zgłaszają się do lekarza, nie wykonują testów, chcą tę chorobę przejść w domu - odparł.

- To jest zapalenie płuc, które zawsze leczone było w szpitalu. Nikt kiedyś nie myślał, żeby zapalenie płuc leczyć środkami domowymi - zaznaczył dodając, że wie, iż jest "wielka moda" na wypożyczanie koncentratorów tlenu.

- Nie leczmy się na własną rękę takimi metodami, bo kiedy saturacja naprawdę spada, kiedy wysycenie tlenu jest bardzo złe, zgłaszamy się do szpitala i lekarze mówią, że czasem są już bezradni, czasem już takiemu pacjentowi naprawdę jest ciężko pomóc - powiedział Waldemar Kraska.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący dobowej liczby nowych zakażeń ma zostać opublikowany o godz. 10:30.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA