fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Czy za pół roku będziemy mogli odmrozić gospodarkę? Prof. Maksymowicz odpowiada

Wojciech Maksymowicz
Wojciech Maksymowicz
tv.rp.pl
Słyszymy o tym, że szczepionki będą trafiać do Polski później w większych ilościach. Tylko 3 mln osób w pierwszych trzech miesiącach zostaną zaszczepione - mówił w TVN24 prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Porozumienia, były wiceminister nauki.

- Cały czas budzą mój niepokój działania organizacyjne, zwłaszcza w kontekście tego co jest za granicą. Ja sygnalizowałem w maju, że trzeba będzie wszystko zrobić, żeby jak najszybciej pozyskać szczepionki, gdy będą dostępne, stanąć na głowie. Tak robi Izrael, tak robią Niemcy - trudno mieć pretensje, że pani kanclerz zakupiła poza kontyngentem UE szczepionki - mówił prof. Maksymowicz.

- Jesteśmy na wojnie, umierają dziesiątki tysięcy ludzi, ja widzę tych ludzi, którzy umierają, którzy za chwilę umrą. To jest walka o życie. Tutaj trzeba się było wykazać maksymalną agresją. Przywództwo w tej wojnie musi być takie, jak wojenne - dodał.

- To nie jest jakaś tam sobie choroba, ta choroba niszczy całą gospodarkę i zabija tysiące ludzi - mówił prof. Maksymowicz.

- Wszystko wskazuje na to, że nie osiągniemy w ciągu pół roku zdolności do odmrożenia w pełni gospodarki. Izrael osiągnie to do końca marca, Niemcy w pół roku. To jest ten problem - przekonywał prof. Maksymowicz.

Zdaniem prof. Maksymowicza w Polsce szczepionych powinno być ok. 6 mln osób miesięcznie, a pracownicy ochrony zdrowia powinni być gotowi do pracy przy szczepieniach w sobotę i niedzielę. - Jest wojna - powtórzył.

W Polsce szczepienia trwają od 27 stycznia. Jak dotąd zaszczepiono ok. 300 tysięcy osób. Do 15 stycznia trwają szczepienia pracowników ochrony zdrowia - po tej dacie rejestrować na szczepienia mają się osoby w wieku 80 i więcej lat. 

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA