fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dodatek dla medyków uchwalony. Poprawki do ustawy covidowej rozpatrzone

wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS)
Fotorzepa, Jerzy Dudek
We wtorek wieczorem Sejm zajął się ponownie tzw. ustawą covidową, do której Senat zgłosił szereg poprawek.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 zakłada m.in. zwolnienie medyków z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy popełnione w czasie walki z epidemią. Nowelizacja ułatwia zatrudnianie lekarzy spoza Unii Europejskiej. Projekt przewiduje także kary grzywny za nieprzestrzeganie wprowadzonych w związku z epidemią obostrzeń, np. nakazu zasłaniania ust i nosa.

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat poparł ustawę - "za" głosowały 92 osoby, przeciw była jedna, jedna wstrzymała się od głosu. Wcześniej senatorowie złożyli kilkadziesiąt poprawek. Postulowali m.in. utworzenie funduszu celowego w wysokości co najmniej 5 mld zł rocznie na zakup testów na koronawirusa m.in. dla medyków.

We wtorek propozycję tę negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. Członkowie komisji poparli natomiast inną poprawkę Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19.

We wtorek wieczorem poprawki Senatu trafiły na posiedzenie Sejmu.

Poprawka o utworzeniu funduszu celowego na testy została odrzucona - za taką decyzją głosowało 231 posłów, 195 było przeciw, 11 się wstrzymało.

Przyjęta została poprawka w sprawie dodatku dla medyków - jej odrzucenia chciało 207 posłów, przeciw było 230, od głosu wstrzymało się dwóch.

Ostatnią ze zgłoszonych przez Senat poprawek przegłosowano tuż po północy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA