fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wirusolog: Maseczki „na świętego Mikołaja”? To błąd

stock.adobe.com
- Maseczki według wszystkich doniesień naukowych chronią przed transmisją koronawirusa, zwłaszcza jeśli nosimy nie zwykłe maseczki materiałowe, tylko maseczki chirurgiczne, trójwarstwowe - powiedział wirusolog Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzieciątkowski ocenił w Polsat News, że epidemia koronawirusa w Polsce nie wygasa. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 300 nowych przypadków zakażeń i kolejnych 16 ofiarach Covid-19. Łącznie w Polsce od początku pandemii zanotowano ponad 32,5 tys. zakażeń, zmarło 1375 chorych.

- Najważniejszy tutaj jest tak naprawdę współczynnik reproduktywności R0. Dla całej Polski on w tej chwili wynosi trochę ponad 1, tak naprawdę 1,11. Oczywiście są miejsca w Polsce, gdzie tych zakażeń jest bardzo mało, chociażby w województwie lubuskim, ale mamy również takie miejsca jak Łódzkie czy Śląskie, (...) w województwie łódzkim to jest akurat ponad 2 - mówił wirusolog. 

Pytany o to, jak należy w niedzielę zabezpieczyć się przed udaniem do lokalu wyborczego, Dzieciątkowski ocenił, że „należy przestrzegać standardowych zasad higieny, jakie do tej pory obowiązywały wszędzie”. - To znaczy nosimy maseczki, zwłaszcza w lokalu wyborczym, przestrzegamy dystansu społecznego, oczekując w prawdopodobnych kolejkach przed lokalami wyborczymi. Myjmy jak najczęściej ręce, zarówno przed wejściem, jak i po wyjściu z lokalu wyborczego. No i element dodatkowy - weźmy ze sobą nasz prywatny długopis - tłumaczył.

Lekarz apelował, by „wstrzymać się” z zabieraniem do lokali wyborczych dzieci i fotografowaniem przy wrzucaniu głosu do urny. - Natomiast jeśli ktoś się na to zdecyduje, pamiętajmy o tym, że dziecko powyżej czwartego roku życia powinno też mieć maseczkę - przestrzegał.

Dzięciątkowski ocenił, że Polacy nie przestrzegają poluzowanych już zasad, wprowadzonych po wybuchu epidemii. - To niestety jest dosyć powszechna praktyka, chociaż zupełnie nieprawidłowa. Zauważyłem, że Polacy albo maseczki noszą „na świętego Mikołaja”, czyli na brodzie, ewentualnie nie noszą ich w ogóle. To jest mimo wszystko błąd - mówił.

- Maseczki według wszystkich doniesień naukowych chronią przed transmisją koronawirusa, zwłaszcza jeśli nosimy nie zwykłe maseczki materiałowe, tylko maseczki chirurgiczne, trójwarstwowe. One również w pewnym stopniu nas chronią. Powinniśmy je nosić mimo wszystko - apelował wirusolog z WUM.

Źródło: polsat news
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA