fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Polsce więcej aktywnych przypadków koronawirusa niż w Niemczech

AFP
Niemiecki Instytut Roberta Kocha poinformował, że liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusa spadła w kraju poniżej 10 tysięcy. Oznacza to, że w Polsce jest obecnie więcej zakażonych.

W poniedziałek liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Niemczech wynosiła 9113. Łącznie w kraju zakaziło się 187 570 osób.

Spośród wszystkich potwierdzonych testami przypadków, 161 200 pacjentów wyzdrowiało, a 8257 zmarło.

Z dzisiejszego raportu polskiego ministerstwa zdrowia wynika, że łączna liczba zakażeń od początku epidemii wynosi 21 440. Zmarło 996 osób, a 9276 uważa się za osoby wyzdrowiały. Liczba aktywnych przypadków wynosi ponad 11 tysięcy.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN/rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA